Zmiany w projekcie domu jakie wprowadziliśmy

 

   Budowa domu nie zaczyna się od tzw. „pierwszego wbicia łopaty”, ale już na etapie wyboru projektu. O tym, jak wybrać projekt i jaki my wybraliśmy pisałam w tym wpisie „Poszukiwania projektu domu- na co zwrócić uwagę?”. Nasz dom został wybudowany na podstawie projektu z Archetonu Helena Rex. Wprowadziliśmy kilka zmian, które sprawiły, że dom stał się bardziej funkcjonalny i dostosowany do naszych potrzeb. Jakich zmian dokonaliśmy w projekcie?


  Helena Rex to projekt, który był zbliżony najbardziej do naszego wyobrażenia na temat domu. Dlaczego wybraliśmy ten projekt, przeczytacie tutaj "Projekt domu Helena Rex- dlaczego go wybraliśmy?" Postanowiliśmy zmienić jednak kilka rzeczy i wprowadzić zmiany, które zostały zaakceptowane przez projektanta i kierownika budowy.

  Nasze zmiany w projekcie domu:
1. Usunięcie wykuszu w salonie i zrobienie prostej całej ściany.
2. Poszerzenie garażu o wielkość usuniętego wykuszu, czyli 0,5 metra. Tym samym zwiększyła się sypialnia nad garażem i garderoba, która znajduje się obok.
3. Usunięcie spiżarni przy kuchni, zwiększając powierzchnię samej kuchni i uzyskując większą funkcjonalność pomieszczenia. Spiżarnia znajduje się pod schodami, jest mała, ale wystarczająca.
4. Powiększenie okna w kuchni i garderobie, wyrównanie wielkości okien w salonie, aby były jednej wielkości.
5. Powiększenie okien balkonowych na górze, co zapewniło większy dostęp do światła dziennego.
6. Dołożenie małego okienka w kotłowni.
7. Usunięcie w dwóch pokojach na piętrze okien dachowych.
8. Wyrównanie ściany pomiędzy łazienką, a garderobą na korzyść powiększenia łazienki, dzięki czemu będzie tam duży prysznic.
9. Postawienie ścianki pomiędzy strefą kuchni, a salonem. Chciałam oddzielić od siebie te dwa pomieszczenia, a o tym, dlaczego przeczytacie wkrótce we wpisie „Kuchnia zamknięta czy otwarta?”.
10. Odwrócenie pomieszczeń w odbiciu lustrzanym na piętrze, aby łazienka u góry była nad łazienką u dołu, co zmniejszyło ilość prac hydraulicznych. Dodatkowo ściany działowe na górze znajdują się na ścianach nośnych na dole, co wzmocniło konstrukcję domu. Zrobiliśmy to ze względu na zmianę stropu z drewnianego na betonowy, unikając belki na suficie w salonie. Ta decyzja nie była do końca przemyślana i teraz raczej byśmy się raczej na to nie zdecydowali. Wolałabym belkę w salonie, niż zmianę ułożeń pomieszczeń, gdzie „najlepszy” pokój został pomniejszony, a na jednej ścianie znajduje się komin, co utrudnia jego zagospodarowanie.
11. Zmiana stropu drewnianego na betonowy, o czym wspomniałam wyżej.
12. Podniesienie wysokości ścianek przy skosach na górze, co dało więcej miejsca do zagospodarowania i użytkowania pokoi.
13. Rezygnacja z kominka, początkowo miał on znajdować się w salonie, jednak po rozmowach ze znajomymi stwierdziliśmy, że jest to zbędny duży wydatek.
14. Usunięcie łazienki na górze znajdującej się przy pokoju nad garażem na rzecz zrobienia tam garderoby.

  Zmiany były większe i mniejsze, jedne bardziej znaczące, inne mniej. Mam nadzieję, że po zamieszkaniu w domu okażą się one słuszne i będziemy zadowoleni z ich wprowadzenia. Wykonanie powyższych zmian nie było trudne, najważniejsze to dobrze przemyśleć swoje pomysły i przedyskutować je z architektem. Warto też zobaczyć podobne domy, które zostały już wybudowane, rozmawiać z ich właścicielami i robić tak, aby wszystko nam się podobało. W końcu to ma być nasz dom marzeń i do tego dążymy.

  Zmienialiście projekty swoich domów? Co myślicie o zmianach, jakie zrobiliśmy?


11 komentarzy:

 1. my ostatecznie nie braliśmy gotowego projektu, na szczęście mój dobry kolega jest architektem i robił projekt od zera, taki jak chcieliśmy ;) słyszałam, że takie zmiany wiążą się z dodatkowymi wysokimi kosztami i czasem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naszych zmian dokonał architekt i nie wziął za to jakiś wielkich pieniędzy, jak każdy mówi że tyle się płaci. Jedynie musieliśmy dodatkowo opłacić nowy projekt stropu betonowego

   Usuń
 2. W sumie nie budowałam się jeszcze, więc nie zastanawiałam się nad tą kwestią :D Może w przyszłości ten post się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My też pewnie korzystalibyśmy z gotowego projektu, ale zmodyfikowalibyśmy go delikatnie według własnych upodobań.

  OdpowiedzUsuń
 4. budowa domu jest pracochłonna, warto przemyśleć co chce się mieć i gdzie by nie żałować
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 5. Dom jest do mieszkania na lata. Dobrze jest przemyśleć wszystkie kwestie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po zmianach projekt jest taki jaki Wam odpowiada, a to w tym wszystkim najważniejsze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trudno jest mi się wypowiedzieć na temat waszych zmian, musicie sami to stwierdzić po zamieszkaniu czy te zmiany były ok.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nie budowałam się, ale wiem. że kiedy rodzice budowali swój dom też małe zmiany wprowadzali w swój projekt.

  OdpowiedzUsuń
 9. My swój projekt rysowaliśmy u architekta i w sumie jest to tak jakby mój projekt narysowany przez niego. Oczywiście, że zawsze coś by tam się jeszcze zmieniło. Za to w trakcie budowy przestawiłam ściankę działową i dzięki temu mam piękny korytarz na górze, a pokojowi i tak to nie zaszkodziło, bo jest duży.

  OdpowiedzUsuń
 10. My też skorzystaliśmy z gotowego projektu i dokonaliśmy tylko drobnych zmian :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger