Poszukiwania projektu domu- na co zwrócić uwagę?

 

   Wybór projektu domu to nie łatwe zadanie, do którego warto się dobrze przygotować. Każdy chce mieć piękny widowiskowy dom, który będzie zwracał na siebie uwagę, ale to nie wygląd powinien mieć największy wpływ na wybór projektu. Budowa domu to poważna i kosztowana sprawa, dlatego już na etapie wybierania projektu trzeba dokładnie wszystko przemyśleć i dostosować do swoich potrzeb.

 


Co wziąć pod uwagę przy wyborze projektu domu?


  Przed wyborem projektu swojego wymarzonego domu, należy się do niego przygotować i wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:
- miejscowy plan zagospodarowania terenu, który mówi jaki budynek może znajdować się na naszej działce
- budżet na budowę
- wielkość domu i rodzaj (parterówka, porterówka z poddaszem użytkowym, piętrowy)
- potrzeby rodziny (ilość pomieszczeń)
- ogólny wygląd (bryła domu, dach)

  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu z góry narzuca umiejscowienie budynku na działce, wielkość (wysokość, szerokość elewacji), liczba kondygnacji, kąt nachylenia dachu. Zdarza się nawet, że dokumenty decydują o pokryciu dachu i kolorach budynku. W pierwszej kolejności należy zapoznać się z MPZP i sprawdzić, jakie są w nim zapisy. Kolejny krok to określenie swoich potrzeb, co do wielkości domu i jego funkcjonalność. Nie warto budować domu z sześcioma sypialniami, jeśli będą mieszkać w nim trzy osoby. Ilość pomieszczeń trzeba dopasować do liczby mieszkańców i dołożyć pokój więcej np. dla gości czy kolejnego członka rodziny. Umowne zasady przypisują jeden pokój dla osoby lub małżeństwa, jeden pokój dla wszystkich (salon), jedna łazienka na 2-3 osoby, kuchnia, kotłownia i pomieszczenia gospodarcze. Istotna sprawa to garaż, warto się zastanowić czy ma być on włączony w bryłę domu, czy powstać osobno. Czy dom ma mieć piwnicę. Mając liczbę potrzebnych pomieszczeń, kolejny krok to wybranie rodzaju domu i jego wielkości. Im większy dom, tym większy będzie potrzebny budżet na budowę, a później na utrzymanie. Ustalenie budżetu pozwoli zobrazować wielkość domu, na jaki możemy sobie pozwolić. Oczywiście budżet powinien być elastyczny, ceny się zmieniają i trzeba brać pod uwagę, że za np. rok wszystko będzie droższe o 10-20%, a patrząc na rosnącą inflację nawet 100%. Wygląd zewnętrzny domu to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, każdemu podoba się inny styl i ta kwestia jest indywidualna. Warto pamiętać, że im prostsza bryła budynku, tym koszt budowy będzie mniejszy, a wykonanie prostsze. Ostatnia istotna rzecz to umiejscowienie budynku na działce, sprawdźcie, czy będzie tam pasował i jak będzie wyglądał. Okna kuchni, salonu i sypialni powinny mieć dostęp do światła dziennego. Od północy może znajdować się garaż lub łazienka.

 


Jak szukać projektu domu dla siebie?


  Na rynku jest wiele różnych stron, które oferują projekty domów. Propozycji jest setki, wystarczy odpowiednio oznaczyć swoje potrzeby, a strona wygeneruje odpowiednie projekty. Następny krok to ich przeglądanie i ocenianie, co zajmuje wiele czasu. Jeśli nie uda się znaleźć odpowiedniego projektu, to warto pamiętać, że każdy projekt można modyfikować, a w ostateczności zamówić indywidualny. Gotowe projekty są sprawdzone i tanie, a indywidualne mogą zawierać błędy, a ich cena jest kilkukrotnie wyższa niż gotowców. Dobrym pomysłem jest oglądanie domów znajomych, dzięki czemu można zobrazować sobie, to czego sami szukamy. Najlepiej jest wybrać 2-3 projekty, a następnie przedstawić je projektantowi/architektowi, który sprawdzi i doradzi nam czy nasz wybór jest słuszny.

Jaki projekt my wybraliśmy?


  Wybór projektu na nasz dom był niezwykle czasochłonny i trudny. Oboje mieliśmy inne wymagania i założenia, więc musieliśmy szukać kompromisów. Po kilku tygodniach, wielogodzinnych poszukiwaniach znaleźliśmy projekt, który najbardziej nam odpowiadał, ale zakładał zmiany. Minęło trochę czasu, ponownie spojrzeliśmy na wybrany projekt i... przestał mi się podobać. Zostało nam kilka dni do zakupu i wizyty u architekta, a ja nie byłam przekonana do naszego wyboru. Ponownie przejrzałam projekty, które wcześniej mi się podobały, pokazałam je mężowi i przedstawiłam swoje zdanie. Przeanalizowaliśmy wszystko na nowo, porozmawialiśmy z projektantem i wybraliśmy nowy projekt. Budujemy dom z projektu Archeton Helena Rex. Postawiliśmy na prosty budynek z garażem w bryle i dwuspadowym dachem. Jest to parterówka z użytkowym poddaszem, bez piwnicy. W projekcie wprowadziliśmy kilka zmian, które zostały zatwierdzone.

  Pamiętajcie, że wybór projektu domu to jedna z ważniejszych decyzji w naszym życiu. Warto dobrze przemyśleć swój wybór, przeanalizować wszystko, aby w przyszłości nie żałować. Dom to nasze miejsce, gdzie mamy czuć się dobrze, bezpiecznie i komfortowo funkcjonować. Nie śpiesz się z wyborem, nie podejmuj pochopnych decyzji, pytaj innych i konsultuj.

  Wybieraliście projekt swojego domu, na co zwracaliście uwagę? Zdecydowaliście się na gotowy projekt czy indywidualny?

5 komentarzy:

 1. W realnym życiu nie stałam jeszcze przed takim wyborem i raczej prędko nie stanę. Marzę jednak o domu parterowym niewielkich rozmiarów. Mam nawet wybrany projekt ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chciałabym mieć indywidualny projekt, pomieszczeń dość sporo, żeby starczyło dla każdego. Na razie dom jest w sferze marzeń.

  OdpowiedzUsuń
 3. Póki co, nie mam widoków na własny dom. Jednak, gdybym chciała go budować i to od zera, to na pewno chętnie bym z takiego skorzystała. Wtedy można lepiej rozplanować pomieszczenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdecydowaliśmy się na gotowy projekt, tak aby w maksymalnym stopniu spełnił nasze oczekiwania, długo się naszukakiśmy, ale było warto. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moi rodzice jak budowali dom to zwracali uwagę na rozkład pomieszczeń i ilość pokoi. I koniecznie musiały być dwie łazienki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger