„Jak ograniczyć napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie”, Carla Naumburg

 
 

  Poradniki dla rodziców często traktuje z dystansem, każdy z nas jest inny i ma inny sposób na wychowanie dziecka, więc trzymanie się zasad czy porad z takich książek nie jest najlepsze. Dobrze jest zapoznać się z różnymi poradnikami, ale należy zawarte w nich informacje dostosować do swoich potrzeb, stylu wychowania czy nawet samych dzieci. Przekonałam się nie jednokrotnie, że nawet najlepszy polecany poradnik nie rozwiąże naszych problemów, niejasności czy brak wiedzy, jeśli na siłę będziemy chcieli się do niego dostosować. Chętnie wprowadzam w nasze życie pojedyncze podpowiedzi dotyczące wychowania dzieci. Książka „Jak ograniczyć napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie” jest jednym z takich poradników, który pomógł nam spojrzeć na dziecięcą złość i emocje w inny sposób i nauczył jak sobie z nimi radzić.
  „Jak ograniczyć napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie” to podręcznik, który pomaga rodzicom, nauczycielom czy opiekunom zrozumieć dziecko i jego postępowanie. Zawarte w nim porady uczą jak radzić sobie z napadem złości u dziecka, jak nauczyć dziecko sobie poradzić z trudnymi dla niego emocjami. Przedstawione przykłady codziennego zachowania dziecka czy nasze były dla mnie znane, sama się z nimi często spotykam i moje postępowanie okazało się nie zawsze odpowiednie do tych sytuacji. Spojrzenie (przeczytanie) z boku na kilka opisanych sytuacji i podpowiedzi jak je rozwiązać zmieniło moje podejście do wielu spraw. Nie wszystkie polecane sposoby są dla nas odpowiednie, ale wiele z nich się sprawdziło. Autorka książki w jasny i przejrzysty sposób tłumaczy schematy naszego zachowania, pokazuje jak je zmienić, aby w życiu rodziny zapanował spokój, a złość stała się akceptowalna. Musimy pamiętać, że złość to emocje, które muszą być w naszym życiu, jak każde inne, musimy jednak nauczyć się z nią żyć. Książka daje wiele do myślenia, sprawia, że analizuje się swoje zachowanie i próbuje nauczyć innego, które może być pomocne w opanowaniu złości swojej czy dziecka. Podane metody radzenia sobie z kryzysowych sytuacjach w fajny sposób uczą zmiany podejścia do złości i ogólnie emocji. Osobiście wyniosłam z tej książki sporo wiedzy na temat złości dziecka, nauczyłam się (ciągle się uczę) sobie z nią radzić i staram się uczyć tego swoją córkę. Nie jest to łatwe, ale widoczne zmiany są zadowalające. Autorka kładzie mocny nacisk na medytacje i uspokojenie swojego organizmu, niestety nauka tego jest długotrwałym postępowaniem zwłaszcza u dzieci, więc tutaj trzeba naprawdę się przyłożyć, aby osiągnąć cel. Cierpliwość, systematyczność i uważność to ważne cechy, które musimy posiadać, jeśli chcemy zachować spokój w rodzinie. Ta książka uczy życia w harmonii i zgodzie ze spokojem, czyli mindfullness.
  Jako mama 6-latki z charakterkiem polecam ten poradnik każdemu rodzicowi, nawet tym którzy uważają, że ich pociechy nie mają problemu ze złością. Książka pozwoli Wam spojrzeć na wiele sytuacji innym okiem, być może będzie inspiracją do zmian w wychowaniu dzieci. Myślę, że rodzice nawet dwulatków, którzy przechodzą, bunt będą mogli wiele skorzystać z zawartych w książce porad.  Czytacie poradniki, czerpiecie z wiedzy innych i przekładacie to na swoje życie? 

 

8 komentarzy:

 1. Osobiście nie sięgam po poradniki, ale myślę, że wielu osobom może się ten konkretny przydać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna książka. Ja się tematyką emocji u dzieci bardzo interesuje. Czytam różne poradniki, każdy z nich przedstawia różne metody radzenia sobie z emocjami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako mama dorosłych już dzieci mogę powiedzieć, że miałam jeden poradnik. Tak przeczytałam i nawet niektóre zalecenia stosowałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko czytałam poradniki, ale w ostatnim miesiącu trafiłam na świetny -,,Jak zmienić wszystko. Młodzi na ratunek planecie". Co do opisywanego przez ciebie poradnika, to nie jestem jego tergetem, ale świetnie, że możesz polecić go innym.

  OdpowiedzUsuń
 5. świetna ksiązka dla rodziów, póki co mi nie potrzebna, ale kiedyś może sie przyda
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 6. Często sięgam po poradniki z różnych dziedzin, ten akurat byłby u mnie jednak zbędny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami sięgam po poradniki i wiedzę w nich zawartą wdrażam w życie. Na pewno jest to idealna propozycja nie tylko dla rodziców, ale też wszystkich osób pracujących z dziećmi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasem problem ze złością to też... zbytnie wyciszanie się. Bo kumulowanie złości (jak i jakichkolwiek uczuć) nie jest dla nikogo dobre. Potrzebna książka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger