Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień, Monika Januszewska i Katarzyna Kucewicz  Związek partnerski czy małżeński to poważna sprawa, dwoje ludzi wiążą się ze sobą. Na początku jest zawsze idealnie, para się poznaje, uczy żyć ze sobą, jednak z czasem wszystko przechodzi do porządku dziennego i zaczynają się problemy. To, co podobało się nam wcześniej, teraz nas złości i ciężko nam akceptować zachowanie partnera. Niestety taka kolej rzeczy, nie warto z tym walczyć, ale znaleźć zrozumienie i sposób na dopasowanie swojego sposobu życia z drugą osobą. Nie jest to łatwe, ale czy powinno? Książka Pięknie odmienni pokazuje jak zachowywać się w różnych sytuacjach, aby było dobrze.


Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień


  „Gdy urocze wady przestają być takie urocze...
Początki są piękne. On wspaniały, ona cudowna. Myszka, misio, dzióbek, żabka. Świata poza sobą nie widzą, a wspólna przyszłość rysuje się wspaniale. Co mogłoby pójść nie tak, skoro jestem w związku z tak niezwykłą osobą? Wszystko, co na etapie zauroczenia wydaje się rozczulające, szybko zaczyna drażnić. Irytować. Przeszkadzać. Doprowadzać do szaleństwa. Takiego z awanturą, pretensjami, krzykami, a nawet obrzucaniem się wyzwiskami…
  Chciałybyśmy, żeby ta książka stała się inspiracją do odświeżenia Twojego związku i wzbudzenia na nowo fascynacji partnerem. Zachęcamy do czytania jej we dwoje, tak by wspólna lektura stała się zalążkiem bliskiej i szczerej rozmowy.”poradnik stosunki międzyludzkie

  Pięknie odmienni to w pewnym sensie poradnik, który pokazuje różne codzienne sytuacje i dwie strony widzenia każdej z nich. Swoje zdanie przedstawia kobieta i mężczyzna, są oni całkiem odmienni i widzą wszystko w innym świetle. Psycholog komentuje ich zachowanie i podpowiada jak się dogadać w danej sprawie i dojść do porozumienia. Nie ma tutaj twardych zasad, co trzeba zrobić, a luźne podpowiedzi, które nakierowują w stronę kompromisów.  Każda osoba ma swoje upodobania, sposoby funkcjonowania i sposób życia, który nie koniecznie odpowiada drugiej osobie. Warto zatem wspólnie ustalić zasady życia w związku, aby każdy czuł się dobrze. Nie jest to łatwe zadanie, wymaga od obojga partnerów pewnych ustępstw, zaakceptowania różnych rzeczy i dostosowania się. Najlepiej znaleźć złoty środek, który zadowoli oboje partnerów i da im poczucie swobody.

  Autorki książki w przyjazny i zabawny sposób przedstawiają rzeczywistość, pokazują, że czasem wystarczy tylko szczera rozmowa, aby dojść do porozumienia i zmiany na lepsze. Opisane sytuacje dotyczą większości par, odnoszą się np. organizacji czasu w weekendy i święta, przyjmowania gości, planowania i spontanicznych działań, sprzątania, zarządzania pieniędzmi, rozwiązywania konfliktów, sexu, zdrowia, macierzyństwa, dzieci, okazywania miłości, priorytetów. Zwykła codzienność potrafi tworzyć konflikty i spory, które możemy rozwiązać szybko i skutecznie, lub zwiększać z czasem, wszystko zależy od nas. Najlepszym lekarstwem na sprzeczki i nieporozumienia jest rozmowa, rozmowa i rozmowa. Tylko dzięki omawianiu swoich odczuć i myśli jesteśmy w stanie poznać partnera i jego stosunek do sytuacji, nie możemy się domyślać i działać po omacku. Trzeba się poznać i zaakceptować swoje wady i zalety, nie można się zmuszać i przymykać oczu na to, co nas złości i denerwuje. Związek bez szczerości, zaufania i akceptowania różnić jest trudny do przejścia, w takim związku obie osoby się męczą i nie są szczęśliwi, a to nie o to chodzi. Związek powinien dawać radość, oparcie, a partner być także przyjacielem.jak stworzyć dobry związek

  Po przeczytaniu tej książki na kilka spraw spojrzałam z innej perspektywy, wcześniej nie myślałam o tym, jak to widzi mój mąż i dlaczego akurat uparcie trzyma się swojego. Nie jest typem, który chętnie o wszystkim mówi, przez co wynikają różne konflikty, ale teraz łatwiej mi go zrozumieć. Przyznaje, że i niektóre swoje zachowania powinnam zmienić, co uświadomiła mi ta książka. Oczywiście nie zrobię tego z dnia na dzień, ale małymi kroczkami warto dążyć do lepszego ja. Nie spodziewałam się, że te historie ludzi i opinie psychologa okażą się być tak dobrą lekcją jak żyć w związku. Liczyłam na coś innego, ale zostałam mile zaskoczona i zadowolona. Myślę, że każdy powinien sięgnąć po tę książkę, jeśli chce mieć spokojny związek. Jednak należy pamiętać, że dobra kłótnia nie jest zła i czasem trzeba tupnąć nogą, a potem się pogodzić.

  Informacje techniczne:
Tytuł: Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień
Autor: Monika Januszewska i Katarzyna Kucewicz
Wydawnictwo: Sensus
Gatunek: komunikacja międzyludzka
Ilość stron: 296

„Warto wspólnie ustalić, co jesteśmy w stanie odpuścić, a czego absolutnie nigdy nie zdzierżymy…”  Jak oceniacie swój związek, potraficie radzić sobie z konfliktami? Macie ochotę skorzystać z porad zamieszczonych w tej książce?


 

6 komentarzy:

 1. Książka raczej nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Od czasu do czasu, bardzo lubię czytać tego rodzaju książki. Myślę, że każdemu przyda się taka lektura. Związek między dwojgiem ludzi nie zawsze jest łatwy. Wszystko wygląda super na początku, ale z czasem, gdy się zdejmie "różowe" okulary, rzeczywistość jest już zupełnie inna. O związek trzeba dbać, nie tylko na początku, lecz zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może komuś się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytanie tej książki we dwoje na pewno będzie cennym doświadczeniem. Wiadomo, że w związku różnie bywa i czasem trzeba coś naprawić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się, że nasz związek sprawdza się całkiem fajnie, ale już sobie wyobrażam minę mojego męża jak mówię mu: chodź przeczytamy razem książkę 😂

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa książka, myślę że warto poświęcić na nią chwilę

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger