Różnica między olejem a olejkiemWitajcie!

  Nakładając na włosy olej często nazywamy go z olejkiem i na odwrót, nie wiedząc że są to różne produkty, które się od siebie różnią. Jakie zatem są różnice po między olejem a olejkiem i jaki to ma wpływ na włosy?


Olejek- jest to mieszanka oleju lub olejów z innymi składnikami, mogą to być: ekstrakty roślinne, silikony, parafina, aromaty zapachowe, witaminy, konserwanty, barwniki.

Olejek eteryczny- ciekła i lotna substancja zapachowa, pozyskiwana z świeżych lub suszonych części roślin.

Olej- jest to czysta jednoskładnikowa substancja ciekła lub stała w zależności od stanu skupienia. Nie rozpuszcza się w wodzie. Powstaje w wyniku ekstrakcji lub tłoczenia (wyciskania) .

Oleje dzielimy na:
- rafinowane- czyli pozbawione zapachu i wielu składników odżywczych. Pozyskiwana są przy użyciu obróbki termicznej i chemicznej, przez co mają długą datę ważności.
- nierafinowane- tłoczona są na zimno, dzięki czemu zachowują swoje wszystkie właściwości, mają krótszą datę przydatności.

Różnice między olejem a olejkiem:
- skład
- zapach
- długość ważności
- stan skupienia
- sposób pozyskiwania
- konsystencja
- kolor
- działanie
- cena

Lepszy olej czy olejek?

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jedno i drugie jest dobre, jeśli odpowiednio się je dopasuje i zastosuje. Różnice w działaniu zależne są od oleju czy olejku, potrzeb włosów, sposobu nakładania, miejsca nakładania i czasu trzymania. Nie wszystkie oleje nadają się do skóry głowy tak jak olejki, np. olejek z silikonem w składzie może tylko zaszkodzić skórze a natomiast na długości sprawdzi się dobrze.

  Zwracacie uwagę na nazwę olej czy olejek? Rozróżniacie te dwa produkty i dopasowujecie je do skóry głowy czy włosów? A może nie zwracacie na to uwagi i mimo to jesteście zadowoleni z stosowania oleju czy olejku?

Pozdrawiam,
Anszpi


Może Cię również zaciekawić:

15 komentarzy:

 1. Świetny wpis dla raczkujących w temacie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy i przydatny post.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wlosow nie olejuje wiec obecnie nie zwracam zupelnie uwagi na oleje ani ich nazwy na etykietach :) zastanawiam sie, wlasciwie do ktorej grupy zaliczaja sie oliwki dla dzieci, chyba tej pierwszej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Np. oliwka Bambino ma kilka składników więc zalicza się do olejków :)

   Usuń
 4. U mnie najlepiej sprawdzają się czyste oleje lub olejki czyli właśnie tak jak piszesz mieszanki różnych olejków, ale unikam parafiny i wszelkich pochodnych. Najlepiej jak olejek posiada same olejki ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Tyle wiadomości w jednym wpisie, bardzo przydatnych zresztą. Niby czasem używam tego olejku, ale nic na ten temat nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jestem przewrażliwiona na tym punkcie i zawsze razi mnie, jak na opakowaniach widzę napis np. "z olejkiem arganowym", a dość często się z tym spotykam. Aż czasem mam ochotę napisać do producenta :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis! Sama staram się nakładać olej - ostatnio taki kuchenny, w 100% naturalny :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Staram się zwracać na to uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Teraz używam oleju z korzenia lopianu. Głównie na skalp. Ciekawe jakie będą efekty.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger