Jaki czas powinny spędzić kosmetyki na włosach, aby odpowiednio zadziałały?


Witajcie!
 
  Kosmetyki do pielęgnacji włosów mają różne zadania do spełnienia, ale aby je dobrze wykonały powinny mieć ma to wystarczająco dużo czasu. Czyli każdy produkt nakładany na włosy powinien znajdować się na nich tak długo aby jego działanie było jak najlepsze. A jaki jest najbardziej odpowiedni do tego czas?Szampon 
  Szampon jest najczęściej używanym kosmetykiem w pielęgnacji włosów i jego czas znajdowania się na głowie powinien być najkrótszy, czyli 2-3 minuty. W ciągu tych kilku minut należy rozprowadzić szampon i umyć nim włosy. W przypadku szamponów leczniczych ten czas należy wydłużyć do 5-10 minut i po wmasowaniu go w skórę głowy należy pozostawić.


Odżywka 
  Odżywka aby zadziałała wystarczy jej 5 minut. Po tym czasie włosy lepiej się rozczesują, są gładsze, błyszczące i nawilżone. Jeśli w składzie odżywki znajdują się bardziej bogate substancje (np. oleje) wtedy można ją pozostawić na dłużej nawet do 30 minut, aby mogły one wniknąć w głąb włosa. Jeśli chodzi o odżywki bez spłukiwania tak jak nazwa wskazuje należy je pozostawić na włosach do umycia lub kolejnego ich nałożenia.
 
Balsam
  Działanie balsamu jest pośrednie między odżywką a maską i odpowiedni czas trzymania go na włosach to 10-15 minut. Balsam działa powierzchownie i wewnętrznie na włosy. Możemy traktować go również jako odzywkę na kilka minut i jako maskę na dłuższy czas.


Maska
  Czas pobierania substancji odżywczych z masek do włosów to ok. 30 minut i taki czas trzymania jej na włosach jest najlepszy. Po tym czasie włosy nie przyjmują już innych produktów a przetrzymywanie maski dłużej powoduje łamliwość i wypadanie włosów.


Olej
  Olejowanie włosów czy skóry głowy jest zależne od rodzaju oleju i włosów. Minimalny czas trzymania oleju na włosach to godzina a maxymalny nawet kilka czy kilkadziesiąt godzin. Jeśli chodzi o czas trzymania oleju na skórze głowy to wystarczy ok 30 minut, aby nie spowodować wypadania włosów ale są od tego wyjątki.


Wcierka
  Skład i działanie wcierek jest tak skonstruowane że nie musimy ich zmywać, mogą wchłonąć w skórę głowy. Jeśli jednak dana wcierka przyśpiesza przetłuszczanie lub wysusza wtedy  można ją spłukać lub umyć włosy, jednak nie wcześniej niż po upływie godziny czasu.


Płukanka
  Jak sama nazwa wskazuje płukanka to ostatni zabieg pielęgnacyjny podczas mycia i powinna pozostać na włosach do kolejnego mycia i takich domowych płukanek nie usuwamy. Jeśli jakaś płukanka wymaga spłukania to jest to drogeryjna i wtedy pisze o tym na opakowaniu.


Serum zabezpieczające
  Serum nakładane głównie na końcówki włosów należy pozostawić aby mogło chronić je przed zniszczeniami i uszkodzeniami. Taki zabezpieczacz możne znajdować się na włosach cały czas i możemy nakładać go 1-2 razy dziennie lub częściej jeśli wymagają tego włosy.


 Oczywiście od tych wszystkich reguł mogą być wyjątki i czas trzymania danego produktu na włosach może być inny niż podałam wyżej, i o tym informuje nas producent na etykiecie kosmetyku.

 Stosujecie taki czas trzymania kosmetyków na włosach czy macie swoje ramy czasowe?

Pozdrawiam :)
Anszpi

32 komentarze:

 1. Postępuje podobnie :) więc chyba nie tak źle :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O tak, dokładnie tak ze wszystkim robię :D. Ale jeszcze bym dopisała o trzymaniu oleju na skórze głowy ok. 30 minut, bo dłuższe trzymanie może zwiększyć wypadanie :). A i dziękuję za zrozumienie istoty balsamu :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Działam podobnie z produktami do włosów :)

  OdpowiedzUsuń
 4. to ewidenntnie za krótko trzymam odżywki;p li na minute i już

  OdpowiedzUsuń
 5. Dlaczego niby maski tylko 30 minut i im dłużej tym powodują lamliwosc i wypadanie? Przecież wiadomo, że dłużej trzymają maska naprawdę potrafi zdziałać cuda :) Nie tyczy się to masek na skalp, ale na długość im dłużej tym właśnie lepiej ;) Zresztą takie odzywiajace maski nigdy nie będą powodować lamliwosci, bo mają właśnie za zadanie polepszyć wygląd włosów, a także wzmocnić je :) Takie jest przynajmniej moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyt długie trzymanie maski może zmiękczyć strukturę włosa i wtedy ona nie jest wytrzymała, stąd to łamanie i wypadanie. Osobiście gdy trzymałam maskę ok 2 godzin włosy wcale nie wyglądały lepiej niż gdy trzymałam ją 30 minut. Jak napisałam na koniec są wyjątki i można trzymać dłuższy czas maski jeśli komuś to bardziej odpowiada :)

   Usuń
 6. Dobrze, że tak stosuję, najczęściej odżywka, maska... olej :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Max 2 razy w tygodniu trzymam tak długo te specyfiki, a przez resztę czasu nakładam je na kilka min.

  OdpowiedzUsuń
 8. Stosuję podobnie wszystkie specyfiki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Staram się dłużej trzymać maskę na włosach
  Ale w praktyce różnie to wychodzi

  OdpowiedzUsuń
 10. W moim wypadku, im dłużej przytrzymam maskę tym lepiej. Oleje natomiast nie lubią długiego przytrzymywania i włosy po 2-3h wyglądają lepiej niż całej nocy ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mniej więcej podobnie, chociaż czasami się zapominam i trzymam dłużej maskę, ale nic się nie dzieje :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zazwyczaj maskę trzymam za długo, a odżywkę za krótko ;)

   Usuń
 12. Każdy kosmetyk potrzebuje określonego czasu i za każdym razem to testuję. :) Jestem ciekawa jak (jeśli w ogóle) badany jest czas przenikania substancji aktywnych wgłąb włosa czy skóry. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja czytam na opakowaniu i się mniej więcej do tego stosuję. Zdziwiona co prawda byłam, jak zobaczyłam na mojej pierwszej masce - czas trzymania 5 minut, ale trzymam około 5-10 minut i wyglądają nieźle;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej się trzymam takich ram czasowych :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny post! Ja najczęściej wszystkiego przestrzegam, kiedyś potrafiłam trzymać maskę nawet godzinę (!) a efekty były takie same :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Od znajomej fryzjerki słyszałam że najlepiej na włosach trzymać maski odżywki etc. jak najdłużej jak się da. nakładać na wilgotne włosy, w turban i trzymać najlepiej kilka godzin! :) Sama tak postępuje jak mam wolny dzień :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej gdy ktoś ma przetłuszczające się włosy nie będzie zadowolony z efektów takiego postępowania

   Usuń
 17. No właśnie - ja zawsze myślałam, że producenci nazywają coś balsamem ze względu na konsystencję, a tu proszę - jakieś inne wytłumaczenie :) A co do oleju - kilkadziesiąt godzin? Czy to nie trochę za długo?
  Co do komentarza wyżej, nie przesadzałabym z tym trzymaniem w turbanie - skóra głowy wtedy się przegrzewa i później mogą być wtedy nieciekawe konsekwencje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zależy od oleju i włosów, mi zdarzyło się trzymanie kokosa 18 godzin i włosy były super ale więcej już tak nie trzymałam i ograniczam się od nocy czy kilku godzin :)

   Usuń
 18. Fajny post i wielu osobom się na pewno przyda , czytelnie wszystko rozpisałaś :) pozdrawiam:*

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawe i przydatne informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 20. U mnie 2 godziny z olejem na głowie to maksimum, po tym czasie włosy robią się obciążone i wyglądają, jakby nie były myte kilka tygodni. :/

  OdpowiedzUsuń
 21. Stosuję podobnie, chociaż zdarza mi się zapomnieć i chodzić z maską przez 40-50 minut ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Potrzebowałam takiego posta ;) W większości robię podobnie chociaż maskę trzymam trochę dłużej :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger