Umowa pożyczki prywatnej- obowiązek i zabezpieczenie pożyczkodawcy

 

 Każdy z nas spotkał się kiedyś z sytuacją, gdy członek rodziny lub znajomy prosił o pożyczkę pieniężną. Takie sytuacje zdarzają się na porządku codziennym, dla wielu jest to normalna sytuacja i nie przywiązują większej uwagi do pożyczki. Zdarza się jednak, że nie otrzymujemy zwrotu pieniędzy, a suma jest znacząca. Jak wtedy odzyskać zwrot? Jest to łatwe i możliwe, jeśli mamy umowę z dłużnikiem.

 


  Zawarcie umowy pożyczki to bardzo ważna kwestia należy kierować się rozsądkiem w takiej sytuacji, a nie emocjami, opierając się na zażyłości. Dobrze skonstruowana i zawarta umowa, jest zabezpieczeniem, gdy dłużnik nie chce lub nie może spłacić pożyczki. Jeśli kwota pożyczki wnosi więcej jak 1000zł, taka umowa jest obowiązkiem prawnym.

Jak powinna wyglądać umowa pożyczki prywatnej?


  Pożyczka prywatna różni się od pożyczki zawartej w banku, jednak nie powinna różnić się zbyt umowa między stronami. Taka umowa może zostać sporządzona w domu lub w kancelarii prawnej np. i-kancelaria.pl, jeśli kwota jest duża i pojawia się obawa przed problemem z jej odzyskaniem. Warunki umowy ustalają strony biorące udział: pożyczkodawca i pożyczkobiorca.

  W umowie powinny być podstawowe dane obu stron i ewentualnych światków transakcji (imię, nazwisko, adres), kwota pożyczki, wysokość odsetek, termin spłaty rat lub całości, data i miejsce podpisu umowy, informacje o konsekwencjach, gdy pożyczka nie zostanie spłacona.

  Zawierając umowę pożyczki prywatnej zabezpieczamy się przed utratą pieniędzy, gdy pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty długu. Taka umowa ułatwia ściągnięcie zadłużenia, gdy sprawa trafi do sądu, a ten będzie mieć dowód i powód do wydania sądownego zwrotu długu. Pieniądze można odebrać przy pomocy windykacji lub komornika.Wpis reklamowy

1 komentarz:

  1. Bardzo ważny post. Warto posiadać takową wiedzę. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nam się przydać.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger