„Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę”, Aleksandra Srokowska-Ziółkowska

 

  „Nie musisz być grzeczny, czyli bajki przynoszące ulgę” to zbiór pięciu pięknych bajek dla dzieci, których bohaterami są zwierzęta. Każda historia opowiada o ważnych aspektach życia, które dotyczy już maluszków. Inspiracją do stworzenia bajek i przesłań są prace i publikacje słynnego pedagoga i terapeuty duńskiego Kaspera Juula.  Bajki za pomocą zwierząt pokazują dziecku różne zachowania, działania i wpływ ich na życie. Historię są różne, ale wszystkie dotyczą ludzkich relacji i emocji. W sposób przystępny i zrozumiały dla dzieci pokazują do czego prowadzi jakie zachowanie i co jest jego przyczyną. Historię mają wpływ także na rodzica, każda zakończona jest komentarzem, który pokazuje i uczy jak postępować, aby wychowanie dziecka było łatwiejsze, a jego rezultaty zadowalające.Poszczególne bajki pokazują i zwracają uwagę na dany aspekt życia:

  Wiewiórka Zosia pokazuje, że każdy wie, kiedy jest głodny i ile powinien zjeść. Rodzice nie mogą zmuszać i wpychać na siłę posiłków dzieciom, bo doprowadzić to może do braku zaufania dziecka do swoich odczuć (przykład głód). To dziecko samo musi nauczyć się ile powinno zjeść, aby było najedzone i silne. Musi ufać sobie.

  Króliczek Julek pomoże zrozumieć dziecku i opiekunom, że nie można zmuszać ich do okazywania uczuć. Ważne jest, aby pytać dzieci, czy można je przytulić/ pocałować, a nie robić z nich zabawek lub zmuszać do pewnych zachowań. Jeśli dziecko nie chce okazywać uczuć, należy to uszanować.

  Bliźniaczki dziczki Stefcia i Michasia dają przykład, jak wiele złego wyrządza mówienie do dzieci jesteś „grzeczny” lub „niegrzeczny”. Dziecko musi umieć pokazywać swoje emocje, nie może ich trzymać w sobie, bo z założenia ich okazanie będzie traktowane jako zachowanie niegrzeczne. Ta bajka pokazuje, że trzeba nauczyć dziecko jak pokazywać negatywne emocje, ale w sposób mądry i niekrzywdzący. Rodzic powinien używać dokładnych określeń zachowań dziecka, a nie spłaszczać ich do ogólnego zachowania.

  Lisek Benio był zawsze chwalony i traktowany tak samo niezależnie od tego co zrobił, przez co stracił satysfakcję z tego, co robił i jego starania się zmniejszyły. Bajka ta pokazuje, że należy odpowiednio do zasług chwalić dziecko, poświęcać mu czas i pokazywać, że jest dla nas ważne. Dziecko powinno się cieszyć ze swoich czynów, starać się je robić najlepiej, nie to po, aby było chwalone, ale dla samych siebie.

  Sowa Jadwinia pokazuje jak działa odpowiedzialność społeczna i osobista, która w głównej mierze przeznaczona jest dla rodziców. Musimy zająć się sami sobą, byśmy mogli dobrze zaopiekować się dziećmi. Pokazując im, że aby pomagać innym, pierwsze należy zaspokoić swoje potrzeby.
  Przedstawione bajki pomagają rodzicom i dzieciom zrozumieć emocje, codzienne sytuacje, które mają wpływ na kształtowanie swojej osobowości. Każde opowiadanie warto "przepracować" z dzieckiem rozmawiając o tym, co spotkało zwierzęta, jak to na nich wpłynęło, co było dobre i złe, jak powinno to wyglądać i co robić, aby nie znaleźć się z takiej sytuacji. Książka jest wspaniała nie tylko dla dziecka, ale i rodzica, czego osobiście doświadczyłam. Nie zawsze postępujemy słusznie mimo dobrych chęci. Uważam, że to mądra i wartościowa książka, która powinna znaleźć się w każdym domu.
 

  Bajki bawią i uczą, warto każdego dnia poświęcić chwilę czasu na czytanie dziecku. Jest to inwestycja w rozwój, wspieranie jego kształtowania poprzez słuchanie, analizowanie, wyciąganie wniosków. Czytanie jest ważne dla dzieci w każdym wieku, dla tych starszych jest także lekcją. Wybierając książki czy bajki, warto sięgnąć po tę, które mają wpływ na zachowanie dziecka i jego rozwój emocjonalny. Książka "Nie musisz być grzeczny" idealnie nadaje się dla dzieci, które wchodzą w świat i należy im pokazać jak ich zachowanie będzie na nie wpływać. Więcej takich książek znajdziesz na stronie TaniaKsiazka.pl

"Jedyną osobą, która zawsze jest blisko, żeby się mną zaopiekować, jestem ja sama. Muszę zacząć o siebie dbać".


 

Współpraca reklamowa z TaniaKsiazka.pl

17 komentarzy:

 1. Bardzo mądra książeczka, którą zdecydowanie warto posiadać w biblioteczce naszego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Urocza i mądra książeczka, myślę że każdy rodzic powinien ją kupić dla swojego dziecka. Obrazki piękne, ale i sama historia bardzo mnie poruszyła. Coraz bardziej podobają mi się książki, które uczą i pomagają zarówno rodzicom jak i dzieciom ogarnąć emocje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że to świetne, współczesne podejście. Nie lubię, kiedy dzieciaki są musztrowane. Dobrze jest, gdy nie muszą tłamsić w sobie emocji.

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo fajna propozycja :) na pewno też jest to bardzo wartościowa książeczka, która faktycznie pomoże zrozumieć uczucia nie tylko dziecku ale i rodzicowi

  OdpowiedzUsuń
 5. Książeczka nie tylko jest ciekawa i niesie za sobą wartość, ale na dodatek jest przepięknie wydana. Koniecznie muszę ją zamówić dla siostrzenicy i siostrzeńca. Na pewno im się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się naprawdę interesująco, więc będę polecać ją dalej i sama też się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 7. To niezwykle ważny fakt - uczyć dzieci własnego zdania i własnego wyboru. Na pewno w przyszłości przeczytam z córką te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się naprawdę interesująco i porusza bardzo ważną tematykę emocji. Dla mnie ekstra.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książeczkę chętnie uwzględnię w planach mojego klubu młodych czytelników, powinna dzieciaki wciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piekne wydanie i bardzo wartościowe. Chyba kupię swojej bratanicy

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak syn był mały uwielbialiśmy bajki Kaspera Juula - zabawne i mądre. Jestem przeciwniczką stwierdzenia, że ktoś musi być jakiś - warto zwracać uwagę na konsekwencje zachowań jakiekolwiek by nie były, ale trzeba też żyć w zgodzie że sobą

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ładne ilustracje, a książka jak widzę uczy bardzo ważnych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie się prezentuje ta pozycja i myślę, że warto mieć ją w swojej domowej dziecięcej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 14. Warto uświadamiać dzieciom czym są i jakie mamy emocje, a książka może być do tego doskonałą okazją.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapowiada się genialnie! Koniecznie muszę kupić do naszej biblioteczki! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dziękuję, że podzieliłeś się tym tematem. Bajki przynoszące ulgę są cennym narzędziem w codziennym życiu, które pomagają nam zrelaksować się i znaleźć spokój w dynamicznym świecie. Życzę dalszej przyjemności i odprężenia podczas odkrywania tych bajek, które oferują ulgę i odprężenie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger