Jak czyścić czarny zlew, aby wyglądał jak nowy?

 
  Urządzając nowy dom, miałam swoją wizję jak powinna wyglądać kuchnia. Szare meble, drewniany blat i stół, czarne urządzenia i dodatki. Kolor, który całość ożywi i sprawi, że będzie przytulnie- żółty. Jednym z czarnych elementów jest zlew, myślałam że będzie łatwy w utrzymaniu czystości i bezproblemowy. Nie do końca tak jest, ale wystarczy odpowiedni sposób mycia i czyszczenia, aby wygląd cały czas jak nowy.


Jak dbać o czarny zlew?


Jak dbać o czarny zlew? 


  Pielęgnacja czarnego zlewu i armatury dla wielu osób może wydawać się niepotrzebna, przecież nie widać na czarnym brudu. Nic bardziej mylnego, właśnie na takim kolorze najbardziej widać osadzający się kamień (białe naloty). Do tego zwykłe użytkowanie sprawia, że zlew się brudzi i wymaga mycia.

   Na co dzień czarny zlew i armaturę myje miękką gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po każdym korzystaniu z zlewu, staram się go wytrzeć do sucha. Pozostała woda czy inne płyny sprawią, że pozostają plamy czy osad.


Czyszczenie czarnego zlewu


  Raz na tydzień lub w zależności od potrzeb dokładnie go oczyszczam i tak wygląda mój sposób. Do komory zlewu wlewam gorąca wodę minimum 60' i wrzucam kapsułkę do zmywarki. Pozostawiam na ok 30 minut. Osad z kamienia, który osiada na ociekaczu i armaturze czyszczę mieszanką octu z wodą lub sody z wodą.  Można użyć pasty z octem i sodą. W zależności, co macie pod ręką. Kolejny krok to dokładne opłukanie zlewu i armatury, wytarcie do sucha ręcznikiem papierowym i zabezpieczenie przed kolejnymi zabrudzeniami. W tym celu używam oleju kuchennego, niewielką ilość wylewam na gąbeczkę i wcieram w zlew. Zostawiam na chwilę i następnie nadmiar usuwam ręcznikiem. Gotowe. W ten sposób zlew jest skutecznie wyczyszczony i wygląda jak nowy.

  Do usunięcia zabrudzeń i zabarwień metalowego sitka w zlewie np. po herbacie wykorzystuje sól. Wystarczy wsypać odrobinę na sitko, zostawić na chwilkę i wytrzeć gąbką. Wszystko znika w mgnieniu oka. Sól także sprawdza się do mycia łyżeczek z ciemnych zabrudzeń po herbacie.


Olejowanie czarnego zlewu


Co daje olejowanie czarnego zlewu?


  Nakładanie oleju jadalnego na granitowy zlew, sprawi że staje się on odporny na osadzanie się kamienia z twardej wody i odbarwienia. Powierzchnia zlewu staje się ciemniejsza, wygląda elegancko i ma ładny blask. Olej dodatkowo „wygładza” drobne zarysowania.

Czego nie robić mając czarny zlew?


  Dbanie o czarny zlew nie jest trudne, a może być jeszcze łatwiejsze, jeśli przestrzega się kilku zasad. Nie należy wrzucać do niego sztućców, a najbardziej noży. W ten sposób powstają zadrapania, mogą powstać, także, gdy przesuwamy po dnie zlewu garnek. Nie należy pozostawiać w nim koloryzujących warzyw np. buraki czerwone, wylewać bez spłukania herbaty/kawy (zostają ciemne plamy). Korzystając z gotowych preparatów myjących, należy unikać tych, co mają w sobie ostre drobinki. Szorstkie gąbki, drucianki czy szczotki to także nie najlepszy sprzęt do mycia czarnego granitowego zlewu.



  Macie swoje sposoby na mycie i czyszczenie czarnego zlewu?



16 komentarzy:

  1. Ja nie mam czarnego zlewu, ale porady bardzo cenne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie się prezentuje taki czarny zlew. Ja akurat kilka lat temu wybrałam biały i teraz muszę się z nim męczyć 😉

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam taki zlew w wynajmowanym mieszkaniu i już wiem, że nigdy bym takiego nie kupiła do siebie. Wygląda fatalnie, utrzymanie go w czystości to mordęga.

    OdpowiedzUsuń
  4. Soli także używam. Mam czarny zlew i jestem z niego zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
  5. mam praktycznie identyczny zlew no może ciut większy i go uwielbiam, nie wybrałabym już żadnego innego, czarny to jest to! dzięki za porady!
    dyedblonde

    OdpowiedzUsuń
  6. Jakie piękne tulipanki! U mnie zlew jest metalowy i trudno mu czymkolwiek zaszkodzić, ale porady bardzo przydatne :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Pewnie gdybym miała czarny zlew, to właśnie takich porad bym szukała. Masz może jeszcze jakieś triki jak czyścić szklaną kabinę prysznicową? TO moja zmora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja swoją myje mieszanką octu i sody, albo na szybko to psikam Cillit Bang. Ostatnio słyszałam o myciu nabłyszczaczem do zmywarki i muszę to sprawdzić

      Usuń
  8. Akurat nie mam czarnego zlewu, jednak nie zaszkodzi wiedzieć na przyszłość, jak dbać o jego czystość.

    OdpowiedzUsuń
  9. U nas zawsze były srebrne zlewy, ale jeśli kiedyś będę miała czarny, to będę pamiętać o tych poradach.

    OdpowiedzUsuń
  10. Im jestem starsza, tym bardziej cenię sobie, aby urządzenia w domu nie wymagały szczególnej troski w utrzymaniu czystości, zatem taki zlew już nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja cały czas chcę kupić sobie czarny zlew, bo wygląda pieknie... jednak po kupnie czarnych baterii do łazienki mocno się teraz nad tym zastanawiam, bo utrzymanie w czystości jest ciężkie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja mam taki zlew tylko ma półtorej komory. Dziad jest taki, że szkoda gadać. Ciągle brudny. I cały jest porysowany. Ale mam go już 8 lat i nie oszczędzam.

    OdpowiedzUsuń
  13. Czarne zlewy są piękne :) Ja mieszkam w bloku i mam typowy, aluminiowy, którego nie znoszę, ale cóż... czekam na zamianę mieszkania na większe i wtedy będę mogła kupować sprzęt na lata.

    OdpowiedzUsuń
  14. Zlew wygląda bardzo ładnie, ale jak dla nie jest nie praktyczny. Nie można w nim cedzić pewnych rzeczy i wkładać to na co taki zlew. Zlew ma być przede wszystkim praktyczny, to dla mnie najważniejsza rzecz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja wszystko cedzę, tylko potem spłukuje wodą i wycieram. Wkładam też garnki ale ostrożnie, żeby nie porysować

      Usuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger