Jak zapewnić światło dzienne w pomieszczeniu bez okna?

 

  W wielu domach znajdują się pomieszczenia, które nie mają dostępu do okna, które wpuszczałoby do środka światło dzienne. Takie pomieszczenia można doświetlać sztucznie, czyli lampą. Nie jest to jednak światło naturalne, które daje poczucie przytulności i niezależności od światła żarówki. Można to zmienić i w takich pomieszczeniach zastosować świetliki dachowe.

   Świetliki dachowe zapewniają dostęp do światła dziennego do pomieszczeń pozbawionych okien (łazienka, klatka schodowa, spiżarka, piwnica). Ich działanie jest proste, wystarczy na dachu zamontować świetlik, który zbiera światło, a następnie przekazuje je w głąb domu i dostarcza do pomieszczenia, które chcemy doświetlić. Światło wędruje specjalnym tunelem, które odbija promienie słoneczne, a na końcu tunelu go rozprasza. Budowa świetlika nie jest skomplikowana, a działanie proste. Na dachu świetlik wygląda jak małe okienko, a w pomieszczeniu przypomina lampę, która umieszczona jest w suficie. Wybierając świetliki nie tylko zapewniamy sobie dostęp do naturalnego światła, ale dodatkowo zmniejszamy rachunki za energię elektryczną. Mniej świecenia, mniejsze rachunki za prąd.

  Decydując się na zamontowanie świetlika, należy odpowiednio dobrać go do rodzaju dachu, a także pomieszczenia do którego ma doprowadzać światło. Jest kilka rodzajów świetlików:  do płaskich dachów, kopułowe, okrągłe, trapezowe, pasma świetlne.  Taki rodzaj doświetlania najlepiej jest montować na etapie budowy domu, jest to łatwiejszy proces, niż kiedy dom jest już wykończony. Wpis reklamowy

8 komentarzy:

 1. Słabe światło w okresie zimowym to moja zmora. Zwłaszcza w trakcie robienia zdjęć na bloga bardzo mocno to odczuwam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o istnieniu świetlików, ale na pewno warto zwrócić uwagę na tę propozycję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawia mnie czy to jest kosztowne, bo faktycznie lubię dużo światła, a mam problem z doświetleniem niektórych pomieszczeń w domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska19 lutego 2022 21:14

  Muszę więcej poczytać na ten temat, dziękuję za nakreślenie świetlików.

  OdpowiedzUsuń
 5. w mojej łazience co prawda jest okno, ale os trony północnej, więc łazienka jest ogólnie ciemnym miejscem i szukam jakiś inspiracji

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetliki dachowe to świetna sprawa, pod warunkiem, że są dobrze wykonane i osadzone w odpowiednim miejscu. Warto w tym celu zatrudnić porządną firmę, w końcu to inwestycja na długie lata. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo pomocny wpis, nie słyszałam wcześniej o czymś takim. Akurat jesteśmy w trakcie ostatnich poprawek projektu domu, więc się przyda. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger