Z poradnika smyka: „Jak poradzić sobie ze złością?” i „Jak nie bać się ciemności?”

 

  Seria książeczek dla dzieci i rodziców „Z poradnika Smyka” pokazuje losy małego chłopca. Julek jest bohaterem czterech historii, które pokazują problemy emocjonalne dziecka, ich reakcje na nie i podsuwają pomysły jak sobie z nimi poradzić. W naszej domowej biblioteczce znalazły się dwa tytuły, dobrane do sytuacji, jakie mają miejsce w naszym domu: „Jak poradzić sobie ze złością?” i „Jak nie bać się ciemności?”


Z poradnika smyka


„Jak poradzić sobie ze złością?”


  Julek uwielbia zabawy ze swoim pieskiem, każdego wieczoru trudno mu je zakończyć. Kiedy tata mówi, że czas do łóżka chłopiec wybucha złością. Julek nie rozumie, dlaczego rodzice nie pozwalają mu się bawić i okazuje to na swój sposób. Jak poradzi sobie ze swoją złością? Czy uda mu się znaleźć sposób, na opanowanie złości?


Jak poradzić sobie ze złością

  Historia pokazuje pięć sposobów na radzenie sobie ze złością, które mogą pomóc każdemu dziecku. Na końcu zamieszczone są przydatne porady dla rodziców, które zostały przygotowane przez psychologa. Porady dotyczą tematu książeczki, jakim jest złość. Podpowiedzą jak się zachować i w jaki sposób pomóc dziecku zaakceptować złość i sobie z nią radzić. Jest to normalne uczucie, które każdego dotyka. Każdy ma prawo czuć złość, ale powinien też umieć sobie z nią radzić, aby negatywnie nie wpływała na jego stan oraz na otoczenia.
„Jak nie bać się ciemności?”


  Julek pewnej nocy usłyszał dźwięki dobiegające z szafy. Przeraził się, myślał, że w szafie znajduje się potwór. Miał koszmary i bał się ciemności. W jaki sposób poradził sobie ze strachem?


Jak nie bać się ciemności

  Historia strachu Julka pokazuje dziecku, że jest to emocja jak każda inna i może ją odczuwać każdy. Dzięki niej uczymy się, co jest dla nas niebezpieczeństwem. Chłopiec pokazuje pięć sposobów, które pomogły mu poradzić sobie ze strachem i go zaakceptować. Porady psychologa zamieszczone na końcu, pokazują rodzicom, jak powinni się zachować, kiedy ich dziecko się boi i jak mu pomóc.
  Książeczki niepozorne z wyglądu zawierają w sobie w prosty i łatwy do zrozumienia przekaz dla dziecka, a także rodzica. Obie sytuacje, które spotykały bohatera książek spotykają większość dzieci. Warto zapoznać się z pomysłami Julka, na radzenie sobie z daną sytuacją, a także poradami dla rodziców. Osobiście jestem zadowolona, w jaki sposób wszystko jest przedstawione i pomocne. Moja córka ma epizody napadów złości, teraz mam większość świadomość jak sobie z nimi radzić i jej pomóc. Sytuację, gdzie wystąpił strach przed ciemnością, także mamy za sobą. Kiedy ponownie ona wystąpi zastosuję rady psychologa i mam nadzieję, że w ten sposób łatwiej uspokoję Milenkę i pomogę jej przestać się bać. Polecam te książeczki, myślę że każdy rodzic powinien zapoznać się z poradami. W skład serii wchodzą jeszcze dwa inne tytuły: „Jak pokochać bobasa?”, „Pierwszy dzień w przedszkolu.”Za książeczki dziękuję Wydawnictwu Jedność

   Czytacie swoim dzieciom książki, które pokazują emocjonalne problemy? Sięgacie dla siebie po książki, które pomogą Wam zrozumieć emocje dzieci?

16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe propozycje. Ja właśnie takie ksiażeczki dla dzieci lubię najbardziej. Bajki z pozytywnym i znaczącym przekazem. Podobają mi się.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super są takie książka. Powiem Ci że mogą nauczyć czegoa więcej. Dzieci lubią jak się im czyta książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lęk przed ciemnością może odczuwać osoba w każdym wieku. Dobrze, że powstała taka książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze czytałam dzieciom książeczki, dzięki temu jak dorosły to pochłaniają wielkie ilości książek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Złość podobnie jak ciemność może dotknąć każdego z nas. To na pewno ważne pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajne książeczki dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 7. z ciemnością jakoś nigdy problemów nie było, za to złość... chętnie sięgnę i sprawdzę, co jeszcze mogę zrobić

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie sięgam po takie książki ponieważ nie mam dzieci, ale na pewno są dobrą alternatywą dla rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie książki powinny być obowiązkowe w każdej domowej biblioteczce. Uważam, że są potrzebne przy małych dzieciach. Te Twoje są pięknie wydane, podobają mi się.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja żałuję, że nie miałam tej o ciemności książeczki jako dziecko. Strasznie sie bałam, że zza mojego łóżka wyjdzie jakiś potwór (ach, te gremliny oglądane w tv...) czy też wielgachny włochaty pająk...

  OdpowiedzUsuń
 11. o! i takich książek zazwyczaj szukam, które nie tylko są ładne, ale też mądre!

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam książeczki o emocjach. Ostatnio dostałam w prezencie 12 emocji — również polecam! Obawiam się, że mam już tych książeczek zbyt wiele — ale na tą jeszcze się skuszę :P bardzo podoba mi się przekaz i rysunki <3

  OdpowiedzUsuń
 13. Obie książeczki by nam się przydały. Zaczęłabym czytanie od tego, jak przestać bać się ciemności, bo mój syn ma z tym problemy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tej książeczki o złości nie znam, ale tę o ciemności już tak. To bardzo ciekawa lektura, która naprawdę pomaga. A w dodatku, co również uważam za duży plus, widać, że jest pisana przez psychologów.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książeczki wydają się świetne! Zapiszę sobie nazwę serii - wiem, że mogłyby mi się przydać w pracy terapeutycznej z dzieciakami w szkole i przedszkolu :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger