Idealna działka budowlana- jak i gdzie szukać działki pod budowę domu?

 

  Kupno działki pod budowę domu to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków do budowy domu. Wybór nie jest łatwy i wymaga odpowiedniego przygotowania się do znalezienia działki, która będzie dla nas idealna. Jak i gdzie szukać ofert sprzedaży działek budowlanych?


Jak szukać działki budowlanej?


  Przed przystąpieniem do poszukiwania idealnej działki, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- czy działka ma być w mieście, czy na wsi,
- jak duża powinna być powierzchnia działki (tutaj warto zastanowić się nad wielkością domu, aby później działka nie okazała się za mała do wybranego projektu),
- ile jesteśmy w stanie zapłacić za teren.

Sposoby poszukiwania działki pod budowę


→ Portale ogłoszeniowe- najłatwiejszy i najszybszy sposób na poszukiwanie działki to internet i strony zamieszczające oferty sprzedażowe. Wystarczy wpisać interesujące nas miejscowości, wymiary i cenę, a portal wyszuka dla nas dostępne oferty. Warto brać pod uwagę ogłoszenia osób prywatnych, te z biura nieruchomości są droższe.
→ Zamieszczanie ogłoszeń-
przeglądając ogłoszenia to jedno, ale warto samemu zamieścić ogłoszenie, informując, że poszukujemy działki. Wystarczy wymienić nasze wymagania i osoby mające na sprzedaż działkę sami się do nas odezwą.
→ Znajomi- warto popytać znajomych czy mają może do sprzedania działkę, być może ich rodzice lub dziadkowie przymierzają się do sprzedaży. Kupno działki od osób nam znanych jest łatwiejsze, niż od całkiem obcych.
→ Sprawdzenie terenu- wycieczka krajoznawcza w miejsca, które nas interesują do zamieszkania to świetny sposób na poszukiwanie działki. Poznajemy okolice, jeździmy oglądamy i często można spotkać działki na sprzedaż, które oznaczone są banerem lub zwykłą tabliczką. W ten sposób można trafić na działki niereklamowane w inny sposób.

Na co zwrócić uwagę szukając działkę pod budowę?


  Działka powinna spełniać kilka kryteriów, aby nadawała się pod budowę domu. Warto na etapie poszukiwań zwrócić uwagę na:
- ukształtowanie terenu- najlepsze działki to na prostej płaszczyźnie, która nie jest niżej lub wyżej względem sąsiednich działek czy drogi. Górzysty teren jest trudny w zagospodarowaniu i wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. podniesienie działki, wyrównanie czy na etapie budowy wyrównywanie poziomu za pomocą fundamentu.
- kształt i wymiar działki- działki niestandardowe kształtem są trudne w zagospodarowaniu, dlatego należy szukać działki w kształcie kwadratu lub prostokąta. Wymiar działki to kolejny bardzo ważny aspekt podczas jej wyboru. Zbyt wąska działka np. mniej niż 20m ogranicza wybór projektu domu.
- dojazd do drogi głównej- działka bez utwardzonego dojazdu do drogi głównej przynosi wiele problemów. Jeśli droga jest wewnętrzna, za jej stan odpowiada właściciel, więc jeśli do potencjalnej działki prowadzi droga polna, to my będziemy musieli zając się utwardzeniem i przygotowaniem do budowy, co wymaga dodatkowych kosztów.
- media- brak mediów na działce nie jest dużym problemem, jeśli jest łatwy dostęp do nich np. na działce obok. Brak mediów i możliwości podpięcia się do nich wymaga kolejnych nakładów finansowych, jako właściciele działki sami musimy ponieść koszty przyłączy, które mogą wynosić kilkanaście tysięcy złotych.
- miejski plan zagospodarowania terenu- tego nie sprawdzimy w terenie, ale w urzędzie. Jeśli działka znajduje się w planie zagospodarowania terenu z góry mamy narzucone pewne rzeczy takie jak: wielkość domu, wielkość dodatkowych budynków gospodarczych, odstęp od drogi czy innych budynków.
- przeznaczenie działki- kolejna rzecz do sprawdzenia w urzędzie to stan działki, czy na pewno jest ona budowlana, a nie rolna. Wybierając działkę rolną, nie mamy pewności, że może zostać ona przemieniona na budowlaną, a nawet jeśli jest taka możliwość czas trwania przekształcenia może być długi i kosztowny.

 

 Jak szukaliśmy działki dla siebie i czy mamy swój ideał?


  W momencie, kiedy postanowiliśmy budować dom, poszukiwania odpowiedniej działki były bardzo trudne. Sprawdzaliśmy różne portale z ogłoszeniami, jeździliśmy po miejscowościach, gdzie interesowałyby nas działki, pytaliśmy znajomych. Mieliśmy ustalone kryteria, które powinna spełniać działka: musi być na wsi blisko miasta, mieć co najmniej 15 arów, utwardzony dostęp do drogi głównej, media lub dostęp do łatwego ich podłączenia oraz nie przekraczać budżetu. Poszukiwania były trudne, byliśmy przygotowani na pewne odstępstwa. Ostatecznie po ponad roku udało się nam kupić działkę, która spełniała najwięcej naszych wymagań.

  Działka, na którą się zdecydowaliśmy znajduje się ok. 3 km od miasta, na wsi w bardzo spokojnej okolicy. Wielkość to 21 arów, więc więcej niż chcieliśmy, połowę działki stanowi teren rolny, który już został zagospodarowany na sad. Kształt prostokątu pozwolił nam dostosować projekt domu, którym byliśmy zainteresowani. Działka położona jest przy asfaltowej drodze, więc mamy zapewniony bardzo dobry dojazd. Jedynym minusem okazały się media, których brakowało. Na działce jest tylko prąd, wodę i kanalizację musimy sami podciągnąć od sąsiada, gaz zostanie zapewniony przez gazownię, ponieważ w tym miejscu nie ma go wcale i linia będzie rozbudowana. Jesteśmy zadowoleni ze swojego wyboru, nie było łatwo znaleźć tego co chcieliśmy, ale ostatecznie się udało. Wspomnę jeszcze, że oprócz akceptacji niektórych zmian w wymaganiach, musieliśmy znacznie podnieść budżet przeznaczony na zakup działki. Ceny idą w górę, więc musieliśmy dołożyć ponad 1/3 kwoty zaplanowanej, abyśmy mogli kupić wybraną działkę.Szukałeś działki pod budowę? Na jakie rzeczy zwracałeś uwagi?9 komentarzy:

 1. Na razie nie szukam działki pod budowę, ale dobrze zwrócić uwagę na dojazd do drogi i ukształtowanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie na całe szczęście mama i tata mają sporo działek po swoich rodzicach :) Także mogę wybierać jaki wolę teren :) Tutaj ogromny plus, bo sporo kosztów nam odpada mając działkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. oj chciałabym kiedyś mieszkać w domu, ale no nie temat dla mnie... jeszcze nie :D

  OdpowiedzUsuń
 4. nie szukałam działki, ponieważ mamy tak duży dom, że szkoda żeby się marnował, ale jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że gdybym chciała to mam już upatrzoną :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. My mamy działkę w zanadrzu,ale jest położona zbyt blisko teściów - także wolę miezkać w bloku,niż z niej skorzystać ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wybór działki jest trudny. My co prawda szukaliśmy już z domem, bo chcieliśmy pójść na swoje, ale wiem, że ciężko znaleźć coś, co będzie nas w 100 procentach zadowalało i będzie na naszą kieszeń.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomocny post dla osób planujących budowę domu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W moim przypadku szukanie działki to bardzo odległe plany, ale ten post dla mnie i tak okazał się ciekawy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger