Jak usprawnić pracę w magazynie?

 

   Magazyn w każdej firmie to jedno z ważniejszych miejsc, które ma bezpośredni wpływ na pracę i funkcjonowanie danej firmy. Sprawne działania magazynu pozwala na rozwój, dobre działanie firmy, zadowolenie klientów i samego właściciela. Należy zadbać o jak najlepsze działanie magazynu, dlatego podpowiadam na, co zwrócić uwagę jak usprawnić taką pracę.

 

jak usprawnić pracę w magazynie


  1. System zarządzania WMS- dobry program magazynowy pozwala odpowiednio zarządzać pracą i monitorować efekty. System wms analizuje wszystkie wydarzenia magazynowe (przyjęcie towaru, składowanie, kompletację, weryfikację i wydanie) co usprawnia wszelkie działania. System pomaga w efektywnym kontrolowaniu zapasów, skróceniu czasu kompletowania przesyłki, eliminuje pomyłki, zmniejsza koszty magazynowania, ogranicza utratę pieniędzy i kontrole na bieżąco stan magazynu. System wms nazywany jest mózgiem magazynu.


  2. Plan zagospodarowania magazynu-
dobry układ i rozplanowane ułożenia półek i miejsc do przechowywania towaru jest ważne. Rzeczy często wydawane powinny znajdować się na pierwszym planie, rzeczy rzadziej wydawane mogą znajdować się dalej. Ulokowanie produktów dużej rotacji blisko strefy odbioru ułatwia pracę i pozwala zaoszczędzić czas na przewożenie. 


  3. Wydawanie produktów- przemyślane i dobrze opracowane wydawanie produktów ma wpływ na przepływ produktów przez magazyn. Metod wydawanie towarów jest kilka:
- towar, który jako pierwszy został przyjęty do magazynu, jako pierwszy go opuszcza
- według daty ważności, produkty z krótszą data wydawane są w pierwszej kolejności
- według numerów seryjnych


  4. Pracownicy- za każdą pracą stoi człowiek, który odpowiada za działanie magazynu. Warto inwestować w pracownika, dlatego ważna jest odpowiednia ilość osób na danym stanowisku. Pracownik nie może być obciążony nadmiarem pracy, powinien przechodzić szkolenia i się rozwijać. Dodatkowym wabikiem dla pracownika są nagrody i bonusy za dobrze wykonaną pracę.


  Mój mąż pracował ponad rok na magazynie. Czas ten był dla niego męczący i trudny. Można powiedzieć, że praca magazyniera jest łatwa i przyjemna. Większość czasu przed biurkiem, składanie zamówień i wydawanie materiału. W rzeczywistości nie było tak kolorowo i mąż zrezygnował z tego stanowiska. Powodem utrudnionej pracy był źle dobrany system zarządzania i proces pracy narzucony przez „górę”. Tak, więc z doświadczenia wiem jak ważna jest dobra organizacja pracy na magazynie.

 

 

 


 

 

5 komentarzy:

 1. Nigdy na magazynie nie pracowałam, ani nikt z moich bliskich ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiednie zaplanowanie i zarządzanie magazynem jest bardzo ważne. Sama czasami mam z tym styczność i widzę, jak dobre systemy potrafią ułatwić pracę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie napisane, praca na magazynie wymaga odpowiedniej organizacji. Taki program to skarb! Ważne, żeby był dopasowany do indywidualnych potrzeb danej firmy. Przypadkowy system nie ma racji bytu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój mąż ma duże doświadczenie w tym temacie. Gdy o tym rozmawiamy słucham ile ma pomysłów i są one naprawdę fajne. Tylko trudno się z nimi przebić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy wpis. Warto wdrożyć.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger