„Obserwatorka” Alicja Sinicka   To moja pierwsza książka Alicji Sinickiej. Wiele dobrego czytałam o jej propozycjach, więc byłam nastawiona na świetną lekturę. Książkę pochłonęłam bardzo szybko, tajemniczy wątek wciągnął mnie na dobre i bawiłam się w detektywa, chcąc odgadnąć zagadkę, nie udało mi się to. Uwierzcie, że jeśli sięgnięcie po tę książkę trudno będzie ją Wam odłożyć.


alicja sinicka

  „Lepiej zasłaniaj okna po zmroku. Nawet jeśli nie masz nic do ukrycia.
  Iza i Arek kiedyś byli przyjaciółmi. Wychowali się na tym samym oławskim osiedlu. Ona w ubóstwie, on w pięknym domu z dużymi oknami. Zawsze ją fascynował, ale miała wrażenie, że są z innych światów, które do siebie nie pasują.
  Po latach spotykają się na izbie przyjęć szpitala w Oławie. Doktor Arkadiusz Milski z trudem rozpoznaje w pobitej dziewczynie dawną znajomą. Ich relacja odżywa i budzi namiętne uczucia. Arek czuje, że to właśnie z Izą może ułożyć sobie życie po tragicznej śmierci swojej partnerki.
  Ktoś chce pokrzyżować ich plany. Iza dostaje na Facebooku dziwne wiadomości. Pod drzwiami znajduje róże. Czuje, że jest obserwowana, i zaczyna mieć pewność, że śmierć byłej dziewczyny Arka wcale nie była nieszczęśliwym wypadkiem. Czy jej też grozi niebezpieczeństwo?”książka obserwatorka

  Iza to główna bohaterka książki pochodzi z patologicznej rodziny i mino, że jest dorosła nadal w niej tkwi. Pracuje i ma własne pieniądze, ale mimo to nie zaczyna życia zdala od swojej rodziny. Jedyną osobą, której ufa jest jej przyjaciel Arek, z którym nie miałam wiele lat kontaktu.
   Arek to młody lekarz. Pracuje w szpitalu, gdzie po latach spotyka pobitą Izę. Z troską zajmuje się dziewczyną i w ten sposób ich przyjaźń wznawia się na nowo, a nawet przeradza w coś więcej.
  Bohaterowie zaczynają się spotykać ze sobą, zamieszkują razem i pojawia się tajemniczy obserwator. Ktoś obserwuje dom Arka, stoi pod oknami. Iza zostaje oznaczana pod dziwnymi cytatami na facebooku oraz dostaje białe róże. Dziewczyna boi się i próbuje ratować przez nieznajomym, namawia Arka na wyjazd i pozostawienie wszystkiego. Strach towarzyszący bohaterom ma swoje uzasadnienie, rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła dziewczyna Arka, która przed śmiercią także dostała białe róże. Czy ktoś chce skrzywdzić Izę i za co? Kto stoi za śmiercią byłej dziewczyny Arka? Tego dowiecie się z książki, ale nie próbujcie sami zgadywać, nie uda się Wam to.

  Książka jest mroczna i tajemnicza, czytając ją miałam gęsią skórkę. Autorka potrafi wprowadzić czytelnia w klimat strachu i niepokoju. Nic tutaj nie jest pewne, każda strona kryje nową zagadkę, pojawiają się nowe fakty i okoliczności. Zabawa w detektywa jest trudna, nie wiadomo kto kim jest naprawdę i co ma za plecami. Byłam niesamowicie zaskoczona zakończeniem, myślami wracałam do wcześniejszych wydarzeń i szukałam wskazówek, które mogły wskazywać obserwatora, ale ich nie znalazłam. Autorka fantastycznie wszystko zaplanowała, daje poczucie, że znamy obserwatora, a potem wielka niespodzianka.
  Obserwatorka to książka z przekazem. Pokazuje jak nałóg jednego z domowników, potrafi wpływać na innych. Jak wiele samotna i niezrozumiała osoba jest w stanie zrobić, aby być z kimś, kto ją rozumie i jest dla niej ważny. Jak łatwo stać się prześladowcą i za wszelką cenę dążyć do swojego celu, nawet krzywdząc samego siebie. Co to jest obsesja, przywiązanie i uzależnienie od drugiej osoby, chora miłość. W tej książce nic nie jest oczywiste, każdy krok bohaterów wzbudza nieokreślone emocje. Jestem pod wrażeniem tej książki i czekam na kolejną książkę autorki, którą będą mogła przeczytać.


Informacje techniczne:
Tytuł: Obserwatorka
Autor: Alicja Sinicka
Wydawnictwo: Wydawnictwo kobiece
Liczba stron: 392„Każdy nałóg może przerodzić się w psychozę. Wszystko zależy od tego, jak daleko sięgają jego korzenie.”  Lubicie mroczne owiane tajemnicą książki? Znacie twórczość Alicji Sinickiej?

18 komentarzy:

 1. Raczej nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam twórczości autorki, ale widzę, że pozytywne wrażenia czytelnicze, dodatkowo klimat, w który chętnie wchodzę, zatem chętnie zwrócę uwagę na ten tytuł, zagadki mega przyciągają. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeszcze nie miałam okazji czytaj książek tej autorki, może to bezie mój pierwszy tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie intryguje, muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niezbyt mnie ta książka zaciekawiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię mroczne książki owiane tajemnicą, a najbardziej etap ich odkrywania. Nie czytałam jednak jeszcze żadnej książki tej autorki. Siostra czytała jedną i była zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozycja dla mnie, lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jako pierwszą przeczytałam Stażystkę. Co do tej, to dopiero niedawno dowiedziałam się, że jest kolejna książka i na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tę książkę i jeszcze poprzednią tej autorki, na liście tych do kupienia i przeczytania. Muszę tylko odrobine odgruzować się z książkowych zapasów :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O tej książce już czytałam o Oli NS i jestem nią mocno zaciekawiona. Mam w planie poznać twórczość tej autorki i mam nadzieję, że uda mi się to szybko zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 11. Autorki nie znam, ale lubię takie mroczne książki, po których przez tydzień mam koszmary. No i lubię poza tym, jak jako czytelnik nie mam wszystkiego podanego na tacy, tylko muszę drążyć i myśleć, a i tak mnie zaskoczy np. zakończenie.

  OdpowiedzUsuń
 12. ciekawie się zaczyna, bardzo lubię takie dziwne zbiegi okoliczności, które pchają fabułę do przodu i czytelnik nie może się nudzić :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam twórczości tej autorki, ale bardzo lubię mroczne historię. Chętnie sięgnę po nią, mam nadzieję, że mi się spodoba. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam tę książkę i jestem w niej zakochana. Zresztą mam w domu wszystkie książki Alicji, a jednej nawet miałam patronat.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książki z przekazem zawsze lubię czytać, jednak gatunek tej nie jest dla mnie. Więc sobie ją odpuszczę

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka jest napisana tak, że z checia przeczytam ja i to jednym tchnieniem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Już gdzieś czytałam recenzję tej książki. Powiem ci,że macie z tamtą autorką podobne odczucia. Z chęcią po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 18. To nie moja tematyka więc raczej po nią nie sięgnę. Jednak polecę ją osobie, która lubi czytać takie powieści.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger