Rodzina Treflików, Czekamy na mamę  Rozstania są zawsze trudne zwłaszcza dla małych dzieci, które mocno są związane z rodzicami. Temat jest mi dobrze znany z doświadczenia w swoim domu. Mój mąż często wyjeżdża na kilka dni i wiem, jak córka za nim tęskni. Początki takich rozstań nie były łatwe, jednak z czasem nauczyliśmy się radzić z tymi sytuacjami. Dzieci powinny być przygotowane na takie rozstania, a idealnym pomocnikiem do tego może być książeczka „Rodzina Treflików, Czekamy na mamę”.  Rodzina Treflików, Czekamy na mamę to książeczka dla dzieci, która pokazuje przebieg rozstania z mamą. Mała Treflinka zostaje w domu, a jej mama wyjeżdża na trening. Dziewczyna jest smutna, tęskni za mamą, przez co boli ją brzuszek i nie ma ochoty na zabawę. Jest to trudny moment dla Treflinki, choć wie, że wyjazd jest dla mamy ważny i zgadza się na niego. Z pomocą w przejściu rozłąki pomagają dziewczynce bliscy: pajączek, z którym idzie na spacer; ciocia, która daje jej prezent i z nią tańczy; wujek, który namawia do zrobienia dla mamy powitalny prezent; brat, który proponuje zrobienia ciasta. Czas spędzony na takiej zabawie pomaga Treflince i przygotowuje ją na powrót mamy. Dziewczynę czekają także ciekawe przygody i spotkania, ale nie będę wszystkiego zdradzać.
  Książeczka pokazuje uczucia dziecka, które zostaje bez mamy i daje propozycje dla bliskich jak pomóc malcowi. Mamy tutaj również propozycje zabaw, które możemy wykonać w trakcie czytania lub po. Autorki proponują zabawę w naśladowanie w trakcie tańczenia i wymyślanie jak tańczą zwierzęta, rozmowy na temat rozstania z bliskimi,  udawane pieczenie ciasta na ciele rodzica/dziecka. Propozycje te świetnie wpisują się w treść bajki. „Czekamy na mamę” to świetna książeczka, która pozwala dziecku poznać co to rozstanie i pokazuje jak można je przetrwać. Moja córka znając temat, w trakcie czytania dopowiadała: „mam tak samo jak mojego taty nie ma”, „ja też tak robię” i podpowiadała co jeszcze Treflinka mogłaby zrobić, aby mniej tęsknić.
  Rozłąka dziecka z rodzicem jest trudna, ale dzięki niej dzieci doceniają wiele rzeczy. Uświadamiają sobie, jak ważni są rodzice i że bez nich byłoby im źle. Zakończenie bajki pokazuje szczęście i radość całej rodziny z powrotu mamy. Książka może być dobrym wprowadzeniem i przygotowaniem dziecka przed podobną rozłąką, warto zwrócić na nią uwagę. Dodatkowo  pokazuje rodzicom jak wspierać dziecko w momencie rozłąki i jak rozmawiać z nim.
  Rodzina Treflinków to krótka, ale treściwa książeczka, licząca 32 strony w twardej oprawie. W środku znajduje się wiele pięknych ilustracji pokazujących opisane wydarzenia. Autorem książki jest Wioleta Firaza  i Aleksandra Czuń . Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Data premiery 29.01.2020r."Kochana Mamusiu, choć tęsknię, kiedy wyjeżdżasz, kiedy wracasz, kocham Cię jeszcze mocniej!" 

  Wykorzystujecie książki w wychowaniu dzieci i przygotowaniu ich do różnych sytuacji? Jak pomagacie im przetrwać rozstania?
22 komentarze:

 1. Dla mnie to bardziej książka na przyszłość, ale na pewno pomocna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ale ta książeczka jest urocza, na pewno gdy się ją czyta to dzieci mają radochę !

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książeczka :) Dobra tematyka, ładne ilustracje, na pewno jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się ta książeczka spodobała, zwłaszcza proponowane w niej zabawy. Dzięki temu dziecko aktywnie uczestniczy w lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajna ta książeczka i ma bardzo przyjazną i kolorową grafikę

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki dydaktyczne bardzo pomagają w wychowaniu dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubimy rodzinę Treflików, to piękna bajka, traktująca o emocjach dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie książeczki są idealnym pomysłem, by nieco oswoić dziecko z trudnymi tematami jak np. mama w szpitalu. Super jest ta o Terflikach!

  OdpowiedzUsuń
 9. W moim domu pełno jest takich książeczek - zaczęłam kupować je dla syna 13 lat temu. W sumie mam też jeszcze swoje z mojego dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajna ta książeczka, może też wiele nauczyć jak przygotować do rozłąki dziecka z rodzicem ;) Nie czytałam jej, ale z chęcią bym ją bliżej poznała.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeśli chodzi o mojego syna to ta bajka w ogóle nie przypadła mu do gustu. Dlatego nie zdecydowałam się recenzować tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Moja córka lubi ten film na czytanie przez nią ksiązek jest jeszcze za wcześniej jak ja jej czytam tez nie zawsze lubi ale obrazki poogląda :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie mamy jeszcze tej książeczki. Dla dzieci w jakim przedziale wiekowym jest dedykowana?

  OdpowiedzUsuń
 14. Co za książka, jakie ciekawe postacie. Po raz pierwszym mam stycznosci z tak ciekawa książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 15. Moje dzieci bardzo lubią Trefliki. Ta książeczka ma piękne ilustrację i dużą czcionkę na pewno przypadła by im do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Mamy tę książeczkę i uważam, że jest świetna. Mój synek bardzo nie lubi gdy wychodzę i zawsze bardzo tęskni i mnie woła. Nie ma na to rady niestety.

  OdpowiedzUsuń
 17. Słyszałam już o tej książeczce i nawet zastanawiałam się nad jej zakupem. Moje dzieci bardzo lubią czytać lub kiedy czyta się dla nich ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Graficznie jest naprawdę śliczna, ale dla mnie tylko ewentualnie na prezent dla dzieciaków w rodzinie. Mi się nie przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Moje dzieci lubią słuchać jak czytamy im bajki. Książeczki o przygodach Treflików jeszcze nie mamy

  OdpowiedzUsuń
 20. Z tej ksiazki na pewno ucieszyla by sie moja corka,ktora uwielbia jak czytam jej bajeczki na dobranoc.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger