Z czego składają się kosmetyki? 1.

Witajcie!


  Temat ten jest tak obszerny, że postanowiłam podzielić go na kilka postów. Dzisiejszy będzie ogólnie na temat składu, kolejne zaś to dokładny opis tego co możemy znaleźć w kosmetyku. Jest tego tak wiele to opisze tylko te główne i popularne składniki, które dotyczą naszych włosów.
      Chcąc dobrać odpowiedni kosmetyk dla nas a dokładnie naszych włosów, musimy skupić się przede wszystkim na jego składzie. Nie powinniśmy  opierać się na opakowaniu, które zazwyczaj kusi wyglądem, zapachu czy tym co piszą producenci. Wybierając kosmetyk musimy sprawdzić jego skład czyli INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), od niego dowiemy się wszystkiego. Taki skład zawsze umieszczony jest na produkcie zazwyczaj z tyłu, jest napisany po angielsku lub łacinie.

 
   Kolejność składników w produkcie nie jest nigdy przypadkowa, zawsze jest ona napisana na podstawie wielkości, stężenia substancji od największej do najmniejszej. Po zapachu Parfum (Fragrance) kolejność może już być przypadkowa ze względu, że te ilości są znikome, jednak nawet najmniejsza ilość danej substancji może powodować uczulenie i niebezpieczeństwo.


  Najbezpieczniejsze są produkty, których skład jest krótki i treściwy, więc lepiej wybierajmy kosmetyki z krótkim INCI.


   Ze względu ogromnej ilości składników nikt z nas nie będzie uczył się ich na pamięć wszystkich, wystarczy znać kilka podstawowych. Chodź sama na początku chciałam ogarnąć wszystkie to mi się nie udało, ale nie tracę nadziei że z czasem coraz więc ich będę znać.


Głównymi składnikami kosmetyków do pielęgnacji włosów są:
- emolienty
- humektanty
- proteiny
- substancje łagodzące
- ekstrakty roślinne
- witaminy
- glinki
- detergenty


  Wszystkie te substancje będę stopniowo opisywać w kolejnych postach. Nie chce na raz zarzucać Was ogromem informacji.


  Jeśli już patrzymy na skład warto tez spojrzeć na datę ważności kosmetyku i wybierać ten gdzie jest ona najdłuższa. Wybierając produkt z krótką data ważności jesteśmy zmuszeni do szybkiego wykorzystania go, produkty z odległa datą ważności są przed wszystkim świeższe i nie musimy martwić się o zużycie.
Śle pozdrowienia :)

Anszpi

13 komentarzy:

 1. Warto wiedzieć coś na temat składu kosmetyków których używamy :) Chętnie poczytam dalsze posty, na pewno dowiem się czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. rowniez wyczekuję na dalszą część posta :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze spoglądam na składy, również tego co jem. Mimo to wiele rzeczy dalej mi nic nie mówi jeśli chodzi o kosmetyki :D Wiem co dobre, gorzej z tym co złe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś składy były dla mnie czarną magią, teraz bezproblemowo je rozszyfrowuje;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny post, z którego można się czegoś dowiedzieć. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasami chyba lepiej nie wiedzieć...Ale dobrze,że poruszyłaś ten temat - każda z Nas powinna się orientować czego używa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny post - powinno się zawsze czytać składy :) Ja używam kosmetyków naturalnych, a do makijażu to tylko minerały od Amilie - już długo jestem wierna tej marce, bo nigdy jeszcze mnie nie rozczarowała. Mogę ją polecić :) A co do włosów, to moją zmorą są silikony - wciskają je niemal w każdy produkt i ciężko jest znaleźć coś bez nich.... a wszyscy wiem, jak silikony działają na włosy :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny post;) Moim sposobem na skomplikowane składy jest aplikacja Codecheck. Skanuję produkt i czytam opis każdego skladniku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tej aplikacji muszę się nią zainteresować :)

   Usuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger