Jak przygotować ziemie do uprawy warzyw?

 

  Kwiecień to najlepszy moment, aby przygotować glebę przed wiosennym sianiem i sadzeniem warzyw w domowym ogródku. Odpowiednio przygotowana ziemia to podstawa udanych zbiorów, dlatego należy się nią zająć już wcześniej. Jak to zrobić?

   Przygotowanie gleby pod uprawy warzyw i owoców nie jest trudne, ale czasochłonne. Należy przygotować odpowiedni sprzęt i znaleźć wolny czas na prace. Pierwszym krokiem jest usunięcie wyrośniętych na placu uprawy traw i innych roślin, które pozostały z ubiegłego roku. Należy wszystko wyrwać z korzeniami i wyrzucić np. na kompostownik. Następnie trzeba zruszyć glebę, aby nie była zbita. Można przekopać ją rydlem lub wykorzystać specjalne urządzenie, jakim jest glebogryzarka. Spulchniona ziemia lepiej będzie pić wodę i przesyłać minerały w głąb, z których w późniejszym czasie skorzystają rośliny. W tym momencie warto dać nawóz naturalny np. kompostownik lub mineralny, który będzie sprzyjał porostowi warzyw i owoców. Należy zmieszać go z ziemią. Kolejny krok to wyrównanie ziemi i rozbicie grudek, można to zrobić za pomocą planetki ogrodowej lub metalowych grabi. Tak przygotowana ziemia jest odpowiednia do sadzenia warzyw i owoców. Można odczekać 2-3 dni lub od razu zrobić rowki do siania i sadzenia. Na końcu ważne jest nawodnienie ziemi, aby nasiona i młode rośliny mogły się prawidło rozwijać i rosnąć. Tradycyjnie w tym celu używa się konewki, jednak wygodniejszy jest wąż gumowy ze specjalną końcówką zmieniającą ciśnienie wody. Podpięty wąż do bieżącej wody pozwala na szybkie i wygodne podlewanie bez konieczności noszenia ciężkiej konewki. Przykładowy wąż do wody można znaleźć na stronie MiDaTech.


Wpis reklamowy

5 komentarzy:

 1. Prace w warzywniki to ulubione zajęcie mojej mamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem w trakcie przygotowywania mojego warzywnika. Spulchnianie i odchwaszczanie zawsze daje dobre efekty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cenne porady dla wszystkich, którzy prowadzą domowy ogródek. My właśnie skończyliśmy przygotowywać ziemię na naszej działce. Teraz już tylko pozostaje nam zakup nowego węża ogrodowego, więc z chęcią skorzystamy z Twojego polecenia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Twoje wskazówki, jak odpowiednio przygotować ziemię do uprawy warzyw, są bardzo wartościowe. Szczególnie podoba mi się nacisk na używanie naturalnych nawozów i dokładne spulchnienie gleby. Dzięki za podzielenie się wiedzą, która z pewnością pomoże wielu ogrodnikom-amatorom osiągnąć obfite zbiory.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od blisko 30 lat mamy około 500 metrów kwadratowych działki, na której większość miejsca zajmują owoce oraz warzywa. Na nudę rodzice z pewnością nie mogą narzekać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger