Czy pompa ciepła to dobry sposób na ogrzewanie domu?

 

  Wybierając sposób ogrzewania domu stajemy przed dylematem, na co się zdecydować. Sposobów na ogrzewanie budynku jest wiele: gazowe, pompy ciepła, fotowoltaika, piece spalinowe (na węgiel, pelet, drewno). Wybór nie jest łatwy, dlatego należy przejrzeć się każdemu rozwiązaniu, sprawdzić zalety i wady, a następnie porównując wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Poznaj krótką charakterystykę pomp ciepła, które w ostatnim czasie są częstym wyborem do ogrzewania nowo powstałych domów.

   Pompa ciepła działa na zasadzie pobierania ciepłego powietrza z otoczenia, przetworzenia i oddania go środka budynku. Pompa nie wytwarza sama ciepła, które ogrzewa wnętrze domu. Urządzenie jest proste w obsłudze, wystarczy odpowiednio go ustawić i nie wymaga działań człowieka. Pompa działa automatycznie. Jest przyjazna dla środowiska, nie powoduje zanieczyszczeń. 

  Wybierając pompę ciepła budynek nie musi mieć podłączonego gazu, nie potrzebuje dodatkowego pomieszczenia gospodarczego, które służy za kotłownię. Dom nie musi posiadać komina, chociaż lepiej je mieć np. do wentylacji. Koszt działania pompy jest mniejszy w porównaniu z innymi źródłami ciepła, ale należy wcześniej więcej zainwestować w przygotowanie instalacji. Koszty zwracają się w przeciągu kilku-kilkunastu lat. Szacuje się, że koszty ogrzewania budynku pompą ciepła są niższe o 80% niż korzystając z innych sposób.

  Ważna jest odpowiednia lokalizacja urządzenia we wnętrz budynku lub na zewnątrz, aby nie była kłopotliwa w użytkowaniu i działaniu.  Minusem działania pomp ciepła jest dźwięk, jaki wydają sprężarki i wentylatory, dla osób wyczulonych słuchowo może być to uciążliwe. Hałasy wytwarzane przez pompę, mogą dokuczać także sąsiadom. 

  Do wyboru są trzy rodzaje pomoc ciepła: gruntowe, powietrzne, powietrzno-wodne. Na temat pomp gruntowych warto poczytać na stronie https://nts-energy.pl/pompy-ciepla/pompy-ciepla-gruntowe/pompy-ciepla-nibe/Współpraca reklamowa z agencją Afterweb

5 komentarzy:

 1. Dowiedziałam się bardzo wielu ciekawych i wartościowych rzeczy. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. My w nowym domu mamy pompę ciepła. Zobaczymy jak się będzie sprawdzać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio moja babcia rozmawiała z sąsiadką na temat pompy ciepła. Z tego co zrozumiałam, ta druga pani była z niej zadowolona. Ja akurat nie używam, więc nie wiem, czy byłaby dobra, czy też nie. Plus nie miałabym gdzie jej nawet zamontować :(

  OdpowiedzUsuń
 4. W ostatnim czasie coraz więcej czytam o pompach ciepła. Jestem zdania, że jest to jedno z rozwiązań, które warto też mieć na uwadze.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger