Różnice pomiędzy odzieżą ochronną a roboczą

 

  Strój pracowniczy jest bardzo ważny przy wielu stanowiskach. Polskie prawo, mówi, że to pracodawca musi zapewnić pracownikowi odpowiednią odzież spełniającą dane wymagania oraz być dostosowana do zajmowanego stanowiska. Nie wszystkie zawody wymagają specjalnego stroju i nie każdy pracodawca ma obowiązek taki zapewnić. Rozróżniane są dwa typu odzieży pracowniczej: ochronna i robocza. Co je łączy i jakie są pomiędzy nimi różnice?  W Kodeksie Pracy przepisy BHP określają charakterystykę i różnice pomiędzy odzieżą ochronną i roboczą. Pojęcia te są bardzo często mylone lub źle interpretowane. Znaczenie i rola odzieży ochronnej i pracowniczej powinna być znana, każdemu pracownikowi.

Odzież ochronna

  Jak sama nazwa wskazuje, jest to strój, który pełni funkcję ochronną. Odzież ochronna ma za zadanie chronić pracownika przed utratą zdrowia lub życia. Jej rolą jest oddzielenie pracownika od czynników zagrażających: chemicznych, termicznych, mechanicznych, biologicznych, atmosferycznych. Taka odzież zakładana jest na strój prywatny lub całkowicie go zastępuje. Ubrania muszą spełniać wymogi i być wykonane z materiałów, które zapewnią pełną ochronę.

Odzież robocza

  Odzież robocza przeznaczona jest dla pracowników, którzy wykonują czynności, które mają wpływ na stan ubrania. Strój roboczy przeznaczony jest dla osób, które wykonują tz. prace brudne, czyli ich ubrania łatwo i szybko się brudzą, ulegają zniszczeniu. Dodatkowo odzież robocza często musi być sterylna i czysta, np. dla osób pracujących w służbie zdrowia. Odzież robocza zastępuje prywatny strój.

  Odzież ochronna i robocza powinna być wykonana ze specjalnych materiałów, dostosowanych do zajmowanego stanowiska. Strój musi być wygodny, nie może utrudniać wykonywania danych obowiązków. W celu znalezienie odpowiedniej odzieży ochronnej i roboczej warto zapoznać się z ofertą sklepu https://aio.com.pl/

 

Wpis reklamowy


1 komentarz:

  1. Bardzo przydatny post. Miałam o tym na kursie kwalifikacyjnym z medycyny pracy :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger