Kupno działki budowlanej- jakie dokumenty przygotować na wizytę u notariusza?

 

  Zakup działki budowlanej to trudne przedsięwzięcie, które wymaga dokładnego przygotowania się ze strony sprzedające i kupującego. Jako kupujący musimy sprawdzić kilka rzeczy i sprawdzić czy wybrana działka na pewno nadaje się pod budowę domu oraz z sprzedającym zebrać potrzebne dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy u notariusza.


Zakup działki potrzebne dokumenty

Jakie dokumenty należy przygotować na wizytę u notariusza w celu kupna działki?


  Pierwsza wizyta u notariusza jest zapoznawcza ze sprawą, ważne aby przedstawić wtedy wszelkie dokumenty potrzebne do kupna działki. Notariusz je sprawdzi i na ich podstawie przygotuje akt notarialny. Większość dokumentów powinna być przygotowana przez sprzedającego. 


Dokumenty potrzebne dla notariusza przed zakupem działki:

- wypis z ewidencji gruntów i budynków- dokument wystawia urząd gminy/starostwo,
- plan zagospodarowania przestrzennego- wydaje urząd gminy,
- aktualny odpis z księgi wieczystej- wydawany jest przez sąd rejonowy. Odpis zawiera takie informacje jak: dane właściciela działki, czy działka nie jest obciążona kredytem. Księgi wieczyste można sprawdzić online przed udaniem się do sądu, należy znać jej numer.,
- zaświadczenie, że działka nie jest lasem- dokument wydawany jest przez Starostwo Powiatowe,
- dokumenty stwierdzające nabycie działki w spadku lub z dziedziczenia,
- zaświadczenie o zapłaceniu podatku od nieruchomości- wydaje Urząd Skarbowy,
- dowody osobiste stron,
- ustne informacje od stron transakcji: cena za działkę, sposób zapłaty (gotówka czy przelew), termin zapłaty.  Zbieranie dokumentacji do sprzedaży/kupna działki wydaje się być łatwe, jednak czasem potrafi trwać kilka dni. Należy wszystko dokładnie przygotować z zachowaniem dat ważności dokumentacji. Niektóre z nich wydawane są za opłatą, więc należy się do tego przygotować. Opłaty związane z pracą notariusza pokrywa kupujący działkę, jednak warto tę kwestię ustalić wcześniej i umówić się z sprzedającym. 

 

 

3 komentarze:

  1. Pomocny post dla zainteresowanych tematem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasami takie wskazówki się przydają. Zakup działki jest już za mną, aczkolwiek faktycznie dosyć sporo dopytywaliśmy co i gdzie trzeba załatwić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydatny wpis, na pewno wiele osób z niego skorzysta.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger