Jak założyć sad w ogrodzie?

  

  Sad w ogrodzie obok domu to super sprawa. Sama mam taki i korzystamy z jego darów przez cały rok. Dobrze zaplanowany sad i wybranie odpowiednich drzewek zapewnia dostęp do świeżych swoich owoców. Nic nie smakuje tak, jak swoje pachnące naturą owoce, bez chemii.

 

jak założyć sad

  Założenie ogrodu to z reguły łatwa rzecz, jednak należy się do tego odpowiednio przygotować. Najpierw należy zaplanować miejsce na sad, dobrze jest go odsunąć od domu, co najmniej 10 metrów. Wyznaczone miejsce powinno być pozbawione trawy (wykoszone) i odchwaszczone. Kolejnym krokiem jest przygotowanie gleby, czyli w miejsca, gdzie będziemy wsadzać sadzonki, należy kilka tygodni wcześniej dać nawozy, najlepiej naturalne. Nie stosujemy nawozów przed samym sadzeniem, może to poparzyć korzenie drzewek. Po przygotowaniu ogrodu na sadzenie drzewek wybieramy interesujące nas sadzonki. Wokół domu dobrze sprawdzają się jabłonki, grusze, wiśnie, śliwy, brzoskwinie i małe krzewy jak borówka, porzeczka, agrest i maliny. Drzewka sadzimy w odpowiednich odstępach od siebie, w dołkach zasypując dobrze korzenie i podlewając obficie wodą. Drzewka warto ustabilizować palikiem, który wbijamy w ziemię podczas sadzenia, nigdy po sadzeniu, ponieważ możemy natrafić na korzenie i je zniszczyć. Sadzonki należy zabezpieczyć przed gryzoniami, najlepiej jest każde drzewko otoczyć siatką. Takie „ogrodzenie” powinno mieć większą średnicę niż najszersze miejsce korony drzewka, aby gałęzie mogły się  swobodnie rozwijać. Jeśli działka na której mamy sad jest ogrodzona pomijamy ten krok.

  Ważną rzeczą jest sam wybór drzewek, nie chodzi tutaj o ich rodzaj, a wielkość i miejsce zakupu. Sadzonki drzew owocowych powinny zostać zakupione w szkółce drzew i krzewów np. w Szkółkach Konieczko. Dzięki temu mamy pewność, że są to zdrowe i dobrze przygotowane sadzonki przez ogrodników. Drzewka w szkółkach są w odpowiedni sposób przechowywane i mają zapewnione najlepsze warunki rozwoju. W szkółkach mamy duży wybór różnych sadzonek, dodatkowo otrzymamy fachową pomoc w doborze odpowiednich gatunków do naszych potrzeb. Pracownicy szkółek są pomocni, potrafią odpowiedzieć na nasze pytania i pokazać, w jaki sposób dbać o drzewka, jak je dokładnie posadzić i pielęgnować.  Macie przydomowe sady? Jakie drzewka owocowe w nim rosną?

 

Artykuł sponsorowany 13 komentarzy:

 1. Ja mieszkam w bloku ale marzę o własnym ogrodzie 😁

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam działkę ogrodową i od kilku lat z mężem sadzimy tam drzewka owocowe ze sprawdzonych źródeł. Już nawet owocują i nie mogę się nacieszyć, że sama je wyhodowałam :).

  OdpowiedzUsuń
 3. chociaż nad tym ubolewam, bardzo nie potrafię zajmować się ogrodami (jakimikolwiek) moim marzeniem jest posadzenie i wyhodowanie malin, ponieważ moje dzieciaki je uwielbiają, ale na razie raczę się tymi od sąsiadów ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama mam ogórdek, gdzie mam po kilka krzaków krzwów owocowych oraz gruszę, bardzo lubię o nie dbać no i wiem co jem, bo sama o to zadbałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mieszkam w domu, więc nie będę sądzić drzew. Ale post naprawdę ciekawy

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak mam koło domu ogród i nie wyobrażam sobie nie mieć w nim drzewek owocowych. Ja po prostu uwielbiam latem iśc i zerwać sobie świeże owoce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacyjne rady :) Sami mamy dwa sady i powiem Ci Kochana że to coś pięknego <3

  OdpowiedzUsuń
 8. My mamy sad. Co prawda nieduży ale na nasze potrzeby wystarczający. Mamy też kącik warzywny. Najlepsze jest własne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie mam sadu, bo mieszkam w bloku :( Bardzo nad tym ubolewam, bo kiedyś mieszkałam na wsi i mieliśmy wieli sad. Jabłka i śliwki były najlepsze pod słońcem :)

  OdpowiedzUsuń
 10. U mnie niestety stało się na odwrót i z ogrodu pozbyliśmy się sadu. Została tylko jedna, smętna czereśnia. Powodów było bez liku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem czy w tym roku, ale mamy w planach zasadzenie kilku drzewek. Mamy na działce wiekowe drzewa, wiśnie, śliwki, ale niestety, przez to, że stały zaniedbane, część musieliśmy wyciąć. Bardzo pomocny wpis, zapisuje w zakładkach :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger