Jak nauczyć dziecko segregować śmieci?  Dzieciństwo to najlepszy czas na wpajanie dobrych zasad i naukę. Jedną z rzeczy, jaką powinien nauczyć się maluch, jest dbanie o środowisko. Ochrona środowiska jest bardzo ważna dla każdego i warto pokazać to swojemu dziecku. Główną zasadą dbania o naszą planetę w domu jest segregacja śmieci. Jeśli mały człowiek nauczy się tego, już zawsze będzie pilnować, aby wytwarzane przez niego śmieci były odpowiednio traktowane. Poznaj rady, które pozwolą Ci nauczyć dziecko segregacji śmieci.

Wizja świata czystego i brudnego


  Początkiem nauki segregacji śmieci powinna być rozmowa, która pokaże dziecku, jak będzie wyglądał świat, gdy będzie czysty lub pokryty śmieciami. Może to być w formie opowiadanej bajki, czy wykonanie dwóch rysunków. Jeden niech pokazuje Ziemie czystą, a drugi brudną. Niech dziecko wskaże, planetę, na której chce żyć i powie dlaczego.  Innym pomysłem może być spacer np. do lasu, gdzie zawsze znajdują się jakieś śmieci, niech dziecko zobaczy, że nie można wyrzucać śmieci i brudzić w „mieszkaniu” zwierząt. Odróżnianie śmieci
 

  Dziecko musi znać strukturę śmieci i materiał, z którego jest on wykonany. Fajną zabawą, która pokaże dziecku różnice między nimi, może być przygotowanie pojemnika z mixem różnych produktów: plastik, szkło, metal, papier i wspólne segregowanie ich. Za każde poprawne dopasowanie dziecko dostaje punkt, który potem może wymienić na niespodziankę. Warto powtarzać taką zabawę, aż dziecko nauczy się trafnie dopasowywać odpady do odpowiednich koszy. Ważna jest tutaj jednak cierpliwość i wyrozumiałość. Maluch nie od razu nauczy się wszystkich zasad dotyczących segregacji. 


 Pojemniki na śmieci i kolory

  Drugim krokiem w trakcie nauki na temat segregacji śmieci jest przedstawienie dziecku pojemników, do których powinny one trafić. Dobrym pomysłem jest nauczenie dziecka, że każdy kolor ma przypisane do siebie odpady. Jeśli dziecko zapamięta, że np. pojemnik z żółtym kolorem jest na plastik, będzie wiedzieć, że do pojemnika z innym kolorem nie wrzucamy plastiku. Specjalnie tego typu kosze możemy zamówić na stronie  https://www.swiatworkow.pl/kosze-na-smieci/kosze-do-segregacji/Przykład


  Małe dzieci są wzrokowcami, patrzą na to, co my robimy i nas naśladują. Należy dawać im dobry przykład i pokazywać, w jaki sposób segregować odpady. Warto podczas umieszczania śmieci w danym pojemniku powiedzieć, co robimy  i dlaczego np. „butelkę po Twoim soczku wrzucam do kosza z żółtym kolorem, ponieważ jest wykonana z plastiku”.Wykorzystaj, nie wyrzucaj


  Segregacja śmieci jest początkiem recyklingu, który można pokazać dziecku w domu. Najlepszą nauką jest zabawa, która pokaże jak z niczego zrobić coś. Wystarczy z czystych odpadów zrobić a’la zabawki. W ten sposób dziecko spędzi ciekawie czas na robótkach ręcznych, a także zobaczy, że nie wszystko od razu trzeba wyrzucać.  Plastikowe kubeczki po jogurtach mogą sprawdzić się jako klock, lub można zrobić z nich i zakrętek samochodzik.


  Przysłowie „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” idealnie pasuje do tematu segregacji śmieci. Dzieciństwo to najlepszy moment na nabranie odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy. Ukształtowanie w sobie cech i umiejętności, które będą miały wpływ na nasze życie, jest ważne i nie należy tego odkładać.    Uczycie swoje dzieci, jak ważna jest ich rola w dbaniu o środowisko? Potrafią segregować śmieci?

17 komentarzy:

 1. Super pomysł. Ja uczę swoją córkę, sasiadkę i im cięzko wychodzi, ale liczę że wnusia nauczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super sposoby na wcielenie segregacji śmieci w życie dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. super. Dziecko wszystko widzi, i jak rodzic robi to ono tak samo, więc wszystko jest wiadome

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje od małego się uczą. Chcę je nauczyć dobrych nawyków

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, warto od najmłodszych lat uczyć dzieci o takich rzeczach i wpajać im dobre nawyki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jeszcze nie mam kogo uczyć, ale warto od najmłodszych lat uczyć dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. u nas segregacja jest na porządku dziennym :) Liwia sama się wyrywa do tego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Taka edukacja powinna być właśnie od małego, żeby tylko jeszcze wszyscy rodzice byli tego świadomi.

  OdpowiedzUsuń
 9. Myślę że takie oznaczone, opisane pojemniki to najlepsze rozwiazanie. Najlepiej jak wszystko jasne i czytelne.

  OdpowiedzUsuń
 10. W dzisiejszych czasach to bardzo ważny temat i fajnie że o nim napisałaś - nie każdy wie co z czym się wrzuca przez co śmieci są źle segregowane.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie mam kogo uczyć, ale moja koleżanka przerabia "lekcje" ze swoim synem odnośnie segregacji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak, na biwakach uczymy harcerzy segregacji. Myślę, że kolory pojemników i worków na śmieci sporo ułatwiają.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że właśnie kolory najszybciej uczą dzieci segregacji, moja córcia to robi :)

  OdpowiedzUsuń
 14. ja czasami mam problem z tym co gdzie wrzucić, dzieciom nauka przychodzi łatwiej

  OdpowiedzUsuń
 15. Super pomysły :) ja segreguję śmieci i staram się też uczulać na to innych. Dzieciaki są mądre, więc szybko złapią:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja akurat dzieci jeszcze nie mam. Jednak moi rodzice nauczyli mnie segregować śmieci, osobiście strasznie się źle czuje kiedy nie mam możliwości ich segregować (tym bardziej jak jestem w Francji i Chorwacji jest to istny koszmar!!)

  OdpowiedzUsuń
 17. Warto uczyć takiej postawy od najmłodszych lat. Niedawno widziałam grę planszową w tym temacie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger