Badaj się i wyprzedź raka piersi


  Rak piersi rocznie uśmierca ok. 6 tysięcy Polek. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Niestety liczba ta jest przerażająca i rośnie z każdym kolejnym rokiem. Kobiety nie mają świadomości o tym, jak ważne są badania profilaktyczne piersi. Strach, przerażenie, a czasem niewiedza sprawiają, że Polki się nie badają, a tylko w ten sposób mogą w odpowiednim czasie zdiagnozować raka i go wyleczyć.  Profilaktyka raka piersi to nic strasznego, wystarczy kilka czynności wykonywanych regularnie. Samobadanie, USG, mammografia to trzy badania, które kobieta powinna wprowadzić do swojego kalendarza i systematycznie wykonywać. Nowoczesne technologie dają jeszcze dodatkową możliwość monitorowania stanu zdrowia piersi. Warto zapytać lekarza lub położną podczas standardowej wizyty o badanie urządzeniem BRASTER®PRO, które wykorzystuje technologie termografii kontaktowej. Jest to badanie uzupełniające do USG i mammografii. Wcześnie wykryte zmiany w piersiach dają największą szansę na zdiagnozowanie i wyleczenie. Pamiętaj, aby się badać:
 

Samobadanie piersi- to prosty zabieg, który kobieta przeprowadza samodzielnie w domu. Samobadanie piersi powinno wykonywać się raz w miesiącu, najlepiej około 7 dni po miesiączce. Dokładne badanie przeprowadza się w pozycji stojącej i leżącej, wykorzystując dłonie i w odpowiedni sposób naciskając pierś i ją masując. Badanie to trwa zaledwie 15 minut, a systematyka pozwala na szybkie poznanie swoich piersi, ich kształtu i budowy, a to dalej pomaga w szybkim wyczuciu ewentualnych zmian.

→ USG- to badanie przeprowadzane w gabinecie ginekologicznym podczas wizyty kontrolnej, warto takie badanie wykonywać przynajmniej raz w roku. USG jest bezbolesne i bezinwazyjne, pokazuje obraz piersi, ich budowę i pozwala na wykrycie zmian w postaci guzków. 


→ Mammografia- badanie wykonywane za pomocą rentgena, które pozwala szybko wykryć zmiany-  nowotworowe w piersiach. Badanie powinno być wykonywane co 2 lata u kobiet po 40. roku życia (u młodszych wyłącznie w razie potrzeby). Sporym udogodnieniem są mammobusy, które jeżdżą po miejscowościach i wykonują badania.  


BRASTER®PRO- nowoczesne urządzenie oparte na technologii termografii kontaktowe, pozwalające wykryć guzki w piesiach już od 3mm. Wyrób medyczny  wykorzystuje temperaturę i na niej opiera swoje wyniki badania. BRASTER®PRO  monitoruje temperaturę piersi i obrazuje miejsca, gdzie jest ona podwyższona, co może świadczyć o zmianach patalogicznych, w tym również nowotworowych. Jest to urządzenie, które nie zastępuje badań, ale je uzupełnia. Badanie można przeprowadzić już w ponad 140 gabinetach medycznych w Polsce. Listę placówek znajdziesz tu  Profilaktyka raka piersi jest kluczowa w jego wczesnym wykryciu i wyleczeniu. Warto pamiętać o tych badaniach i je wykonywać. Tylko wtedy jest szansa, aby wyprzedzić raka piersi i nie dać się mu pokonać.Wykonujecie badania piersi? Pamiętacie o swoim zdrowiu?
 
44 komentarze:

 1. To bardzo ważny temat, by się badać, ale zbyt częste naświetlanie się też nie jest zdrowe. Ja najczęściej wykonuje samobadanie piersi w domu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to najprostsze i podstawowe badanie, więc jak najbardziej warto go wykonywać. Sama regularnie to robię i zachęcam każdą kobietę do tego samego.

   Usuń
 2. Staram się jak najczęściej stosować samobadanie, to bardzo ważna sprawa. Czasem w różne punkty podjeżdżają autokary, w których można badać piersi, też warto korzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Popieram bardzo ważny temat. Warto przeprowadzać takie badania by jak najwcześniej wykryć choroby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Profilaktyka i samobadanie to bardzo ważne kwestie, które naprawdę mogą uratować życie.

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie w rodzinie to częste zjawisko dlatego badam się regularnie mając świadomość obciążenia genetycznego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za post, bardzo przydatny. Bloga podczytuję od niedawna, ale jestem zachwycona! Tylko tak dalej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ważny post! Profilaktyka przede wszystkim i samobadanie w domu mogą uratować nasz przed rakiem :/

  OdpowiedzUsuń
 8. A to jest bardzo ważna rzecz. Profilaktyka to w dzisiejszych czasach podstawa wszelkiego funkcjonowania.

  OdpowiedzUsuń
 9. No muszę się szczerze przyznać że nie badam się choć wiem że powinnam ale strach jest silniejszy ode mnie niestety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często kobiety tłumaczą się strachem, a tylko wczesne wykrycie ewentualnych zmian potrafi wyprzedzić chorobę

   Usuń
 10. ja regularnie chodzę do ginekologa i co jakiś czas onkologa bo mam guzki w piersi, które nie są złośliwe jednak wymagają obserwacji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję ci za to, że poruszasz tak ważny temat. Samobadanie i regularne kontrole u lekarza sa niezwykle ważne by wykryć ewentualne zmiany. Życie mamy tylko jedno.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niby badania pomagają itp. Ale nasz system służby zdrowia oraz dostępne środki są na samym dnie. Bo osoby chore na raka muszą wegetowac. Gdzie w innych krajach, kobiety dostają leki itp u nas tego nie ma. Są przestarzałe metody...

  OdpowiedzUsuń
 13. Regularna profilaktyka zwiększa ryzyko wcześniejszego wykrycia raka, co daje szansę na wyzdrowienie.
  Bardzo dobrze, że poruszyłaś taki temat, to ważne by o tym mówić/ pisać.
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dokładnie, profilaktyka jest bardzo istotna, dlatego warto poruszać ten temat i edukować w tej kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 15. Profilaktyka jest bardzo ważna, a my nisetety to bagatelizujemy. Część badań jest przecież darmowa, tak jak cytologia, ale zagonić "baby " do lekarza to już trudno. Wiem, bo swego czasu pracowałam w ośrodku i zdażąją się panie które po 30 i więcej lat u ginekologa nie były. A na słowo onkolog odpowiadają, że przecież tam sie tylko z rakiem idzie. I to wcale nie są typowe babcie, z a których czasów cieżko było ze sprzętem, ale całkiem fajne, eleganckie panie tuż po 50stce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo dobrze, ze o tym piszesz. Trzeba zwracac uwagę na te badania i przypominac. Nigdy nie wiesz, co Cie może jutro spotkać...

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ważny post i temat. Kobiety dbajmy o siebie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Temat ważny badanie piersi jest ważne tak jak na pisałaś możemy je wykonywać w domu a co roku u lekarza.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ważny temat, super że go poruszyłaś an blogu, zdecydowanie warto dbać o zdrowie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Oczywiście że profilaktyka jest bardzo ważna. Wiele z Nas bagatelizuke badania

  OdpowiedzUsuń
 21. Naprawdę dobrze napisany artykuł. Profilaktyka jest bardzo ważna i może uratować życie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja nie rozumiem ludzi którzy się nie badają. To tylko chwila a może tak dużo zmienić

  OdpowiedzUsuń
 23. Fajnie że młodzi bloggerzy poruszają takie wazne, zdrwotne tematy. Jestem za profilaktyką całym sercem! Good job :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Chodzę regularnie do lekarza, ale sama też często sprawdzam czy wszystko w porządku :) Lepiej zapobiegać niż leczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Staram się regularnie wykonywać samodzielne badanie piersi, a w najbliższym czasie wybieram się też do lekarza na usg, żeby sprawdzić czy nic się nie dzieje.

  OdpowiedzUsuń
 26. Post jest bardzo ważny dla mnie. W zeszłym roku miałam wykonywaną biopsję prawej piersi, bo miałam mały guzek. Na szczęście okazał się nie groźny. Ale rak szybko wykryty jest do wyleczenia. Im później tym gorzej.

  OdpowiedzUsuń
 27. Poki co nie mam zadnych guzkow, co bardzo mnie cieszy. Mama moja badala sie w marcu. Pilnuje ją, aby robiła to regularnie chociaz raz do roku. Temat ten powinien byc bardziej rozpowszechniony. Za nalo sie o tym mowi. Nie wiem, czy kobiety paralizuje strach przed diagnoza, czy samo badanie. Lepiej zapobiegac wczesniej, niz tkwic z problemem

  OdpowiedzUsuń
 28. Niestety, świadomość społeczeństwa jest niewielka i większość osób bada się rzadko, albo wcale. Wiele osób budzi się, kiedy jest już za późno. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest edukacja i profilaktyka.

  OdpowiedzUsuń
 29. badam się regularnie, na dodatek mam fajnego ginekologa który przypomina o regularnych badaniach :-)

  OdpowiedzUsuń
 30. Profilaktyka badań piersi jest bardzo ważna w każdym okresie życia kobiety.

  OdpowiedzUsuń
 31. Post powinien trafić do kazdej kobiety,aby wiedzialy i pamietaly o badaniu piersi.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo wazny wpis, badanie piersi powinno sie stac naszym dobrym nawykiem :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja badam się samodzielnie, ale niedługo wybieram się na USG - w mojej rodzinie był rak piersi więc uważam podwójnie,

  OdpowiedzUsuń
 34. Robię to regularnie i zadziwia mnie, że inne nie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Temat, który powinien być rozpowszechniany wszędzie, bo jest dla Nas bardzo ważny. Ja badam się regularnie.

  OdpowiedzUsuń
 36. Pewnie! Trzeba się badać! Pamiętajmy też o cytologii

  OdpowiedzUsuń
 37. ważna sprawa, świetny post

  OdpowiedzUsuń
 38. Ważny temat aby więcej osób pamiętało o swoim zdrowiu.

  OdpowiedzUsuń
 39. nie rozumiem, jak można nie pamiętać o badaniach, które mogą uratować nam życie...

  OdpowiedzUsuń
 40. Poruszyłaś bardzo ważny temat, trzeba się badać :)

  OdpowiedzUsuń
 41. Zgadzam się dbanie o swoje zdrowie i wykonywaniu Rutynowych badań kontrolnych jest bardzo ważne

  OdpowiedzUsuń
 42. Lepiej zapobiegać niż leczyć to raz a dwa wczesne wykrycie choroby jest bardzo kluczowe :) Zdrowie jest najważniejsze i ma się tylko jedno. Niestety tylko jedno.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger