Balkonik rehabilitacyjny- sposób na łatwe poruszanie się osób starszych


  Osoby w podeszłym wieku bardzo często mają problem z poruszaniem się. Przykładem jest moja babcia, która po wymianie dwóch stawów biodrowych nie jest w stanie samodzielnie chodzić i wymaga różnego rodzaju wsparcia. Przez kilka lat używała różnych lasek i kul, jednak nie jest to wygodne rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się balkonik rehabilitacyjny.

  Balkonik rehabilitacyjny- to specjalne urządzenie pomagające w poruszaniu się dla osób starszych lub tych, którzy zmagają się ze skutkami różnego rodzaju wypadków i nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać. Urządzenie jest to proste, zaprojektowane w przemyślany sposób, aby pomagać i nie utrudniać czynności takich jak chodzenie, wstawanie, siadanie czy powrót do sprawności. Specjalna konstrukcja sprawia, że chodzik jest niezwykle wytrzymały i lekki. Rodzaje balkoników:
- sztywny- przypomina krzesełko, jest wyjątkowo stabilny i wytrzymały. Na swoich nogach posiada specjalne antypoślizgowe nakładki. Używanie tego rodzaju balkoniku wymaga siły podczas podnoszeniu urządzenie co krok. Idealnie sprawdza się przy rehabilitacji i wzmocnieniu mięśni całego ciała.
- kroczący- to urządzenie jest ruchome, porusza się w sposób naprzemienny (kroczący) i towarzyszy choremu podczas każdego kroku wspomagając go. Większość tego typu chodzików posiada opcję zamiany na sztywny.
- na kółkach- najpopularniejszy chodzik, pozwalający na płynne i swobodne poruszanie się. Przeznaczony dla osób bez zaburzeń równowagi z mocnymi mięśniami. Często posiada opcję krzesełka.
Jak wybrać balkonik rehabilitacyjny?


  Wybierając chodzik, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które ułatwią korzystanie z urządzenia, a należą do nich:
- rodzaj- najważniejsza rzecz to dostosowanie odpowiedniego balkoniku do potrzeb chorego i jego kondycji. Należy dokładnie zapoznać się z funkcjami i opisami danego chodzika i wybrać ten najlepszy.
- wysokość balkoniku- należy dopasować urządzenie bezpośrednio dla danej osoby, aby nie musiała się męczyć, korzystając z niego. Rączki powinny być na wysokości biodra, aby łatwo można było się na nich oprzeć bez konieczności schylania się lub stawania na palcach.  
- waga- balkonik musi być lekki i dostosowany wagą do danej osoby. Zbyt ciężki uniemożliwi sprawne poruszanie się, a zbyt lekki nie będzie wystarczająco stabilny. Waga przekłada się na materiał wykonania i tutaj poleca się aluminium.
- konstrukcja- najlepsze są balkoniki składane, które łatwo złożyć i np. przewieść w samochodzie.
Znacie osoby, które korzystają z balkoników do poruszania się?


23 komentarze:

 1. U mnie babcia korzystała z balonika kroczącego, kiedy była w szpitalu.

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko, tematyka tego bloga coraz bardziej zaskakuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chce trzymać się sztywno jednej tematyki. Chcę aby każdy znalazł tutaj coś dla siebie

   Usuń
  2. Zgadzam się z Krainą, niestety na niekorzyść :(

   Usuń
 3. Nikt z mojej rodziny takowego balkonika nie używa, ale widziałam wiele starszych osób, które wspomagają się nimi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie balkoniki ułatwiają życie wielu osobom .

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo przydatna rzecz, szczególnie dla osób starszych, które mają trudności z poruszaniem. Moja babcia również z takiego balkonika korzysta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam nikogo kto używa takich balkoników.

  OdpowiedzUsuń
 7. kiedyś w Tunezji widziałam Pana, który cały dzień z niego korzystał, a wieczorem kiedy zaczynały się tańce, zostawiał przy stoliku i tańczył do końca imprezy. Sytuacja prawdziwa, mam nadzieje, że ja w jego wieku będę miała podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może przez cały dzień zbierał siły na noc :)

   Usuń
  2. Ubawiłam się czytając ten komentarz :)

   Usuń
 8. Pewnie niejednej starszej osobie pomaga w codzienności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze nie ten etap u mnie, ale niewątpliwie pomoc dla tych, którzy jej potrzebują.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niby taka prosta rzecz a tak bardzo pomocna

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja świętej pamięci babcia korzystała z balkonika. Bardzo jej pomagał w codziennych czynnościach życiowych :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest to spore ułatwienie dla osób starszych.

  OdpowiedzUsuń
 13. moja babcia korzysta, naprawdę super pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 14. w pewnym wieku taki balkonik jest niezbędny dla bezpieczeństwa

  OdpowiedzUsuń
 15. To są bardzo potrzebne rzeczy, nie tylko dla osób starszych, bo i młodemu może się przytrafić problem zdrowotny i potrzebuje solidnego wsparcia

  OdpowiedzUsuń
 16. Taki balkonik jest istotny nie tylko dla starszych ludzi. Młodsi w razie potrzeby też z nich korzystają.

  OdpowiedzUsuń
 17. Taki balkonik to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają problem z poruszaniem się. Dużo bezpieczniejsze forma niż laska.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zaskoczyłaś mnie tym wpisem! Wśród moich bliskich nikt takowego nie używa, jednak myślę, że taka rzecz zdecydowanie ułatwia poruszanie się osobom starszym.

  OdpowiedzUsuń
 19. Choć niedawno skończyłam 30 lat, to jednak balkonik ten jest mi doskonale znany... To właśnie przy jego pomocy uczyłam się stawiać pierwsze kroki po wypadku samochodowym, w którym uległam licznym obrażeniom ciała. Pamiętam doskonale tę nieustanną walkę o sprawność i dławiącą niepewność o to, czy kiedykolwiek dane mi jeszcze będzie poruszać się bez tego typu urządzeń... I kiedy myślałam już, że nic mi nie pomoże, natrafiłam na fantastycznego fizjoterapeutę, który zapewnił mnie o tym, że jeszcze będę chodzić. Kilkumiesięczna rehabilitacja w Krakowie zbawiennie wpłynęła na moje ciało i pozwoliła uporać się ze wszystkimi obrażeniami. Dziś ponownie mogę poruszać się samodzielnie. Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego jak wielkie to szczęście.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger