Jak prawidłowo myć włosy?     Mycie skóry głowy i włosów jest bardzo ważne, ponieważ jest podstawowym procesem pielęgnacyjnym. Ale aby dobrze wykonać ten zabieg należy stosować kilka zasad. Niepoprawne mycie niszczy włosy i dlatego należy się do tego odpowiednio przygotować.

Zdjęcie z internetu


Zasady dzięki którym prawidłowo umyjemy włosy:


Czesanie
Przed myciem należy dobrze rozczesać włosy. Dzięki temu usuniemy pozostałości po środkach do stylizacji, unikniemy plątaniny podczas mycia i lepiej nałożymy szampon.

Woda
Włosy należy zmoczyć ciepłą wodą, aby otworzyć łuski włosa. Dzięki otwartym łuską lepiej umyjemy włosy a ciepła woda także poprawi ukrwienie.


Szampon
Jest podstawą oczyszczania włosów, dlatego należy go odpowiednio dobrać. Ilość szamponu powinna być wielkości orzecha. Zanim jednak nałożymy go na głowę należy rozcieńczyć go wodą, będzie wtedy delikatniejszy.


Mycie
Najlepiej zacząć je od przodu głowy, następnie boki, czubek i tył nad karkiem. Mycie głowy należy wykonywać kulistymi ruchami, dzięki czemu poprawimy ukrwienie skóry, nie wolno drapać. Mycie włosów powinno być delikatne poprzez ugniatanie, nie należy ich szarpać i trzeć o siebie. Dobrze jest włosy umyć dwa razy: pierwsze oczyszcza je z kurzu i brudu a drugie pozwala działać pielęgnacyjnie na włosy. Czas mycia powinien wynosić ok. 5 min.


Płukanie
Do płukania najlepsza będzie letnia woda, która domknie łuski włosa dzięki czemu będą gładsze. Płukanie zaczynamy od skóry głowy i przechodzimy od nasady po końce aż spłuczemy całkowicie szampon.


Wycieranie
Nie należy trzeć włosów ręcznikiem, niszczy to ich strukturę i je łamie. Najlepiej zawinąć włosy w ręcznik lub turban aby wchłonęły nadmiar wody.


Czesanie
Lepiej unikać czesania mokrych włosów grzebieniem czy szczotką, wystarczy przeczesać je palcami. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do czesania należy to robić od końcówek aż po nasadę grzebieniem o rozstawionych zębach.


Schnięcie
Włosy najlepiej aby wyschły naturalnie. Jeśli nie mamy takiej możliwości i musimy użyć suszarki, należy robić to chłodnym powietrzem zaczynając od nasady po końce tak jak ułożone są łuski.


Mycie powinno być takie częste jak wymagają tego nasze włosy. Po umyciu wskazane jest także użycie maski lub odżywki, jeśli jest ona do spłukania wtedy należy zrobić to bardzo dokładnie, w przeciwnym przypadku włosy będą obciążone lub będą wyglądać na tłuste.

Ważne jest też zabezpieczanie końcówek po myciu aby się nie rozdwajały.


A Wy stosujecie prawidłowe zasady mycia włosów, czy myjecie je tak jak chcecie? A może macie swoje zasady to chętnie o nich przeczytam.


11 komentarzy:

 1. Stosuję się do zasad, jako że włosomania nie jest mi obca:) u mnie dużo dała zmiana szamponu do codziennego mycia na ten bez sls, uwielbiam w tym celu Facelle :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio do pierwszego mycia używam odżywki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam proste włosy ale mimo to czeszę je na mokro. Inaczej bym ich potem nie rozczesała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. podczas mycia często na mojej głowie pojawiają się kołtuny, dzieje się tak kiedy zazwyczaj się spieszę :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam, że jak byłam mała, mama nauczyła mnie wycierania włosów ręcznikiem, brrrr... :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak miałam długie gęste włosy to ich mycie było prawdziwym wyzwaniem, godzinka schodziła na ich pielęgnację, dziś są krótkie zatem kilka minut wystarczy, aby je dopieścić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Właściwie właśnie tak myję włosy. Mam je bardzo długie, a mimo to schną same i nie czeszę ich mokrych. Daje radę. Na końcówki do tego zawsze nakładam olejek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tego co piszesz, większość wymienionych punktów robię dobrze i w odpowiedniej kolejności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tego co widzę kilka punktów już przestrzegam, a nad pozostałymi muszę popracować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajny wpis. Widzę, że wracasz do korzeni w pisaniu :) super! Oby takich wpisów więcej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, czas nie pozwala mi na każdy odpowiedzieć, ale wszystkie czytam i cieszę się, że zostawiasz po sobie ślad. Komentarze z linkami są usuwane.

Wypowiadając się na blogu zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © Anszpi blog , Blogger